آمینو اسید چیست؟

مکمل آمینو
امتیاز دهید

آمینو اسید چیست؟

آمینو اسیدها گروهی ۲۰ تایی از مواد زیستی هستند که اشکال ساختاری خاصی دارند. آنها با عنوان زیرساخت های تشکیل دهنده پروتئین در حیوانات و گیاهان شناخته میشوند. با توجه به اینکه آنها نقش زیربنایی دارند، برای نگهداری کارکرد طبیعی فعالیت‌های شیمیایی در کل بدن مشارکت دارند. فروشگاه اینترنتی رگنا در این مقاله این مواد زیستی را برای شما تشریح می نماید.

 

 

 

 

 

 

آمینو اسیدها در سه گروه دسته بندی میشود:

 • ضروری
 • غیر ضروری
 • شرطی

قرارگیری آمینو اسیدها در این گروه بستگی به منبعی دارد که بدن آنها را تامین می کند،

اسیدآمینه های ضروری:

بدن نمی‌تواند این آمینو اسیدها را خودش تولید کند و میبایست از یک منبع خارجی تامین شود که اغلب غذا و مکمل ها منبع آن است. اغلب مردم می توانند آمینو اسیدهای مورد نیاز را از رژیم غذایی خود دریافت کنند. آمینو اسیدهای ضروری شامل هیستدین، ایزولوسین، لوسین، لیسین، متیوناین، فنیلانین، ترونین، تریپتوفان و والین می‌باشد.

اسیدآمینه های غیر ضروری:

این دسته از آمینو اسید ها آنهایی هستند که بدن می‌تواند به صورت طبیعی آنها را تولید کنند فارغ از اینکه آنها را در غذا مصرف نماییم یا نه. این گروه شامل آلانین، اسپراژین، اسید اسپارتیک و گلوماتیک اسید می باشند.

اسید آمینه های مشروط:

این اسیدهای آمینه فقط در شرایط خاص تولید می شود در حقیقت زمانی که بدن در مبارزه، بیماری و یا استرس شدید قرار دارد. این گروه شامل آرژنین، سیتانین، گلوتامین، تیروسین، گلیسین، اورنیتین، پرولین و سرین می باشند.

یک رژیم متعادل می تواند کمک نماید که فرد اسید آمینوها ضروری و غیر ضروری به اندازه کافی در طول روز بدست آورد. اگر میزان کافی آمینو اسید برای بدن تامین نشود امکان تولید پروتئین به صورت منحصر در بدن وجود ندارد و در بعضی از موارد پروتئین ها در بافت ها و عضلات شروع به تضعیف و کاهش می نماید.

نقش هایی که می تواند برای سیستم های مختلف در بدن داشته باشد شامل:

 1. کمک به عضلات و همبستگی بافت و پوست
 2. کمک به نگهداری تن عضله و قدرت بافت ها
 3. بازسازی و تعمیر بافت ها
 4. جذب طبیعی
 5. تامین انرژی بدن
 6. تنظیم خلقیات با کمک به تولید هورمون ها
 7. تامین میانجی های عصبی
 8. نگهداری سلامت پوست، مو و ناخن ها

 

چه کسانی می توانند از آمینو اسیدها سود ببرند؟

از آنجایی که آمینو اسیدها کمک می نمایند زنجیره پروتئین ها را ایجاد کند و نقش حمایت کننده در تمامی قسمت های بدن را دارد بنابراین همه افراد می توانند از این ماده سود ببرند. مکمل های پروتئین و آمینو اسیدها به ورزشکاران و افراد فعال جهت کمک به ارتقا اجرا و قدرت بافت ها پیشنهاد می شود.

این مکمل ها می تواند از راههای متفاوتی به اجرای ورزشکاران کمک نماید برای مثال:

 1. افزایش تحمل درد در حین تمرین که به ورزشکاران این امکان را می دهد فشار بیشتری را تحمل نمایند.
 2. تغییر شیوه درک خستگی که به این بدین وسیله باعث می شود ورزشگاه پیش از رسیدن به خستگی تکرار های بیشتری را انجام دهد.
 3. کاهش دوره ریکاوری و جلوگیری از بیش تمرینی.
 4. افزایش کارکرد سیستم ایمنی برای کاهش بیماری و عفونت
 5. ارتقا اجرا در تمرینات هوازی
 6. پشتیبانی جریان خون برای افزایش استقامت
 7. افزایش پیشرفت در توده خالص عضله و قدرت کلی
 8. افزایش تولید آنتی اکسیدان ها برای کاهش آسیب سلولی
 9. افزایش خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدان ها برای کاهش آسیب های عضلانی
 10. کمک به عضلات جهت جلوگیری از تحلیل آنها
 11. افزایش سوخت و ساز چربی‌ها در حین تمرین

آمینو اسید ها محدود به فعالیت ورزشکاران نخبه نیستند. مکمل های آمینو اسید می‌توانند در فرایند پیری جلوی تحلیل عضلات را گرفته و به خصوص هنگامی که همراه با تمرین مقاومتی مصرف شود. همچنین می‌توانند به باز سازی عضلات تحلیل رفته در سنین پیری کمک نموده و قدرت و انعطاف پذیری را افزایش دهند.

آیا امکان کمبود آمینو اسید در بدن وجود دارد؟

فقر آمینو اسید ممکن است اتفاق بیفتد اگرچه این در کشورهای پیشرفته بسیار به ندرت ایجاد می‌شود. فقر آهن و اسید زمانی اتفاق می افتد که افراد دچار مشکلات تغذیه ای باشند و اغلب با نشانه هایی مانند دردهای شدید عضلانی، تورم موهای باریک و شکننده، ریزش مو و مشکلات پوستی نمایان می شود. این حالت ممکن است برای افرادی که دارای مشکلات جذب در سیستم گوارش باشند نیز اتفاق بیفتد.

بهترین شیوه دریافت آمینو اسید ها چه هستند؟

 • مکمل‌ها
 • سرم تزریقی
 • غذا

سه شیوه اصلی برای دریافت کافی به صورت روزانه وجود دارد.

استفاده از مکمل های خوراکی، استفاده از سرم های تزریقی یا در غذاها که فرد مصرف می‌کنند.

اغلب افراد می‌توانند با تغذیه متعادل این میزان را دریافت نمایند. همچنین برخی از افراد به خصوص ورزشکاران می‌بایست بدن خود را در محدودیت‌هایی غذایی قرار ندهند و ممکن است نیاز به افزایش دریافت آن فراتر از آن چیزی که در غذا دریافت می‌کنند داشته باشند. همانطور که در بالا به مطرح شد افراد مسن نیز می‌توانند از دریافت مکمل های آمینو اسید برای سلامت و قدرت در بلندمدت استفاده نمایند.

برخی افراد ممکن است برای جذب موثر مکمل های خوراکی و یا غذا به دلایل بیماری و یا شرایط سلامتی پیشین مشکلاتی را داشته باشند. در این حالت سرم تزریقی می تواند گزینه مناسب و موثر باشد به این دلیل که آمینو اسیدها را مستقیما به جریان خون وارد کرده و جذب ۱۰۰ درصد آنرا باعث می شود.

در صورت انتخاب مکمل های خوراکی یا سرم و یا تغییر رژیم غذایی و یا ترکیبی از همه آنها هدف شما یکسان است. هدف شما دریافت میزان کافی آمینو اسید برای نگهداری عضلات در شکل و قدرت مناسب می باشد. در مورد انتخاب نوع مصرف این مدل مکمل ها اگر اطمینان ندارید در ادامه مقاله نگاه دقیق تری به هر کدام از آنها خواهیم داشت.

 

فواید آمینو اسید

مکمل های خوراکی

آمینو اسید ها در مدل های مختلف مکمل های خوراکی ارائه می شوند. به شکل پودر پروتئین برای اجرای ورزشی، به شکل نوشیدنی های ورزشی و یا قرص‌هایی مانند مولتی ویتامین. به صورت کلی مکمل های خوراکی به صورت گسترده در دسترس قرار دارد و امکان خرید آن ها به صورت آنلاین و یا در داروخانه ها وجود دارد. اضافه کردن آمینو اسید روزانه شما به واسطه مکمل های خوراکی یک انتخاب رایج می باشد به شکلی که این نوع مکمل ها مانند مکمل های ویتامین به صورت روزانه یا در چند وعده در طول روز به شکل پودر استفاده می شود.

اسید های خوراکی توسط سیستم گوارش شما جذب می شود که در حقیقت بدن شما فارغ از اینکه چه شکلی از آنها را استفاده نمایید می‌توانند آنها را جذب نمایند. جذب این مکمل ها از فردی به فرد دیگر می تواند بسیار متفاوت باشد و بستگی به فاکتورهای مانند سیستم گردش خون، میزان خالی بودن معده و کارکرد متابولیک فرد دارد. این بدین معناست که بدن شما ممکن است فقط قسمتی از مکمل خوراکی را جذب نموده و بقیه آن توسط ادرار دفع شود.

یکی از مزایای مهم مکمل های خوراکی ایمن بودن آنها و کم بودن ریسک آنها در برابر ابتلا به بیماریهای ناشی از تزریق می باشد. در نتیجه مکمل های خوراکی می تواند گزینه ایده آلی برای افرادی که مشکلات خاصی مانند نقص سیستم ایمنی بدن دارند باشد.

مزایا:

در دسترس بودن آنها در داروخانه ها و فروشگاه های مکمل، انتخابی ارزان، موجود بودن انواع مختلف آن متناسب با شرایط فرد و ذایقه آنها.

معایب:

به خوبی دیگر گزینه ها قابلیت جذب ندارد.

مکمل هایی با شکل سرم

این مدل مکمل ها اغلب با ترکیبات خاصی با هم مخلوط شده اند و در شرایط استریل بسته بندی می‌شوند. ترکیبات آن ها برای اهداف خاصی وابسته به سلامت استفاده می‌شود، بنابراین می تواند مدلهای آنها بسیار متفاوت باشد. این مدلها می‌تواند با اهداف متفاوتی مانند استفاده برای افراد سالمند، سلامت پوست، مو، ناخن و یا عنوان استفاده ورزشی تولید شوند.

در حالتی که میزان جذب مواد مصرفی در مکمل‌های خوراکی که قابل استفاده برای بدن باشد بسیار پایین است، در این روش تزریقی ۱۰۰% مواد ترکیبی جذب بدن میشود و دلیل آن این است که این مواد به صورت مستقیم به جریان خون وارد شده و با توجه به دور زدن سیستم گوارش باعث می شود که در صورت وجود مشکلات جذب هیچ‌گونه تداخلی در جذب این مواد به وجود نیاید. بدن مواد ورودی را در حداکثر نیاز جذب نموده و مازاد آن می‌تواند توسط ادرار دفع شود به علاوه محتویات آن در این شیوه می تواند سریعاً در اختیار سلول ها قرار گیرد. تفاوتی نمی کند که هدف شما از مصرف این مکمل ها آماده سازی برای یک مسابقه ماراتن باشد یا افزایش قدرت عضله و یا حتی افزایش تن عضله. این شیوه تضمین می‌کند که با حداکثر کارایی و سرعت ممکن نتیجه به دست آید.

عموماً این مدل مکمل ها تزریقش بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان می برد اما با توجه به مزایای آن مانند جذب آب بیشتر و افزایش ویتامین های دریافتی می‌تواند به صورت کلی اثربخشی خوبی داشته باشد. همچنین با استفاده از این مدل مکمل ها بدن می تواند فلزات سنگین را که باعث آسیب سلولی می شود دفع نماید.

مزایا:

۱۰۰ جذب آمینو اسید و ویتامین ها، دریافت آب بیشتر، کم شدن مواد مضر و حمل مستقیم مواد به بافت هدف.

معایب:

مدت زمان مورد نیاز برای تزریق که حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه و احتمال بسیار کم عفونت در محل تزریق

 

آمینو اسید در غذا

غذا

اغلب مردم می توانند میزان آمینو اسید مورد نیاز روزانه را از غذای خود کسب نمایند. ترکیب ساده غذای گیاهی و حیوانی می تواند اغلب اسیدهای برون نیاز را برای بدن تامین نماید. برای مثال برخی از غذاها ممکن است حاوی نوع خاصی از آمینو اسید باشند و برخی دیگر همه آنها را شامل شود. ممکن است تعدادی از آنها اسید آمینه‌ای غیرضروری را نیز تامین نمایند.

منابع طبیعی آمینو اسیدها

 • لبنیات
 • انواع گوشت گوسفند مرغ و بوقلمون
 • ماهی سالمون و ماهی تن
 • انواع تخم مرغ ها
 • مشتقات سویا
 •  کینوا
 • اسفناج
 • کلم کیل
 • بروکلی
 • کاهو
 • انواع لوبیاها
 • سیب زمینی

مصرف متعادل که شامل محتویات متنوع باشد می تواند برای تامین همه آمینو اسید های ضروری کمک نماید و احساس خوشایندی در فرد ایجاد نمایند.

مزایا:

شما نیاز به خوردن دارید و این می‌تواند کمک نماید که میزان مورد نیاز اسید آمینه را تامین نمایید

معایب:

سختی ایجاد غذای متعادل می‌تواند زمانبر باشد اما ارزشش را دارد.

Loading

اشتراک گذاری :

Loading

سایر پست ها

سوالی دارید؟

با شما تماس میگیریم