تاثیر وزن بدن بر کمر و ستون فقرات

امتیاز دهید

 

تاثیر وزن بدن بر کمر و ستون فقرات

 

 

 

 

 

 

کمردرد ناشی از چاقی | خطرات و درمان های بهداشتی

تاثیر وزن بدن بر کمر و ستون فقرات 

 

چاق بودن به چه معناست – اضافه وزن چیست؟

از نظر پزشکی چاقی به عنوان بافت چربی اضافی تعریف می شود. شاید برای شما سوال باشد که این به چه معناست؟

بافت چربی اصطلاح پزشکی چربی یا بافت همبند شل است. اگر فردی چاق تلقی شود ، چربی بدن کافی را جمع آوری کرده است تا حدی که بر سلامت او تأثیر منفی می گذارد.

به طور کلی ،  متداول ترین روش برای تعیین بافت چربی اضافی ، شاخص توده بدن یا BMI است.

شایع ترین خطرات سلامتی ناشی از چاقی چیست؟

       1- دیابت نوع 2 – یک بیماری مزمن که نحوه پردازش خون ، قند یا گلوکز را در بدن تغییر می دهد.

       2- برخی از انواع سرطان – پستان ، لوزالمعده ، روده بزرگ ، راست روده ، مری و آندومتر.

       3-  آرتروز – وزن اضافی فشار بیشتری به مفاصل وارد می کند و باعث تحلیل رفتن غضروف می شود.

       4-   آپنه(توقف موقت تنفس درخواب ) – وقتی چرخه تنفس شما در هنگام خواب تغییر می کند و باعث می شود نفس عمیق طولانی بکشید.

متأسفانه ، چاقی همچنین باعث می شود ماهیچه ها – مفاصل – رباط ها , استخوان ها و اندام ها برای حمایت از بدن شما بیشتر کار کنند.

به همین دلیل است که افرادی که از چاقی رنج می برند ، دردهای مزمن کمر ، زانو و کل بدن دارند.

اضافه وزن چگونه بر کمر و ستون فقرات شما تأثیر می گذارد؟

به طور کلی ، افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به درد کمر و ستون فقرات یا هرگونه مشکل ماهیچه ای یا مفصلی هستند.

در حقیقت ارتباط مستقیمی بین چاقی و مشکلات ستون فقرات وجود دارد. در اصل ، وزن اضافی که توسط یک فرد چاق حمل می شود .

فشار بیشتری به ستون فقرات وارد می کند. بنابراین ، افزایش آسیب احتمالی به ستون فقرات و کمر. انواع مختلفی از شرایط مختلف وجود دارد که ممکن است به دلیل چاقی در ناحیه پشت ایجاد شود که در زیر به طور مفصل مورد بحث قرار می گیرد.

افرادی که از چاقی رنج می برند ، بیشتر در معرض مشکلات مخصوصاً در ناحیه کمر هستند. از آنجا که وزن اضافی در قسمت میانی وجود دارد ، لگن به جلو کشیده می شود ، کمر را تحت فشار قرار می دهد و درد و مشکلات پزشکی زیادی ایجاد می کند.

اگر چربی اضافی در شکم خود دارید ، احتمالاً عوارض جانبی را تجربه خواهید کرد.  عضله مرکزی شما مرکز ثقل شماست و با اضافه وزن تغییر مکان می دهد. این جابجایی بدن شما را به جلو می کشاند و به طور بالقوه پشت شما را تحت فشار قرار می دهد. این تغییر همچنین باعث می شود بدن شما وضعیتی غیر طبیعی داشته باشد که در عوض می تواند باعث کمردردهای زیادی شود و مشکلات کمری را نیز در پی داشته باشد. بسیاری از افراد دارای یک بیماری هستند به نام شکم معلق. یا شکم آویزان ، دور شکم شما بزرگتر یا بیش از حد می شود. این معمولاً به دلیل پرخوری است و در افراد چاق بسیار شایع است. شکم آویزان وضعیتی است که به احتمال زیاد به دلیل چربی اضافی منجر به کمردرد می شود.

وضعیت بد بدن همچنین یکی از دلایل اصلی کمردرد است ، به ویژه اگر آن را برای مدت طولانی نگه دارید. خوشبختانه مراحل زیادی وجود دارد که می توانید برای شروع اصلاح وضعیت  بدن خود انجام دهید.

اضافه وزن ، چه آسیب های کمری یا مشکلات ستون فقرات ممکن است  برایم ایجاد کند؟

 فتق دیسک زمانی است که هسته داخلی دیسک مهره شما پاره شود. این پارگی سپس باعث ترک خوردگی قطعه خارجی می شود.

در صورت اضافه وزن ، از جمله موارد دیگر ، احتمال ابتلا به فتق دیسک افزایش می یابد. اگر چربی اضافی بدن را حمل می کنید ، فشار بیشتری روی دیسک بین مهره ای شما وارد می شود.

بنابراین باعث می شود که خرابی دیسک بدن شما با سرعت بسیار بیشتری اتفاق بیفتد. 

تاثیر وزن بدن بر کمر و ستون فقرات

دیسک برآمده                                                                            

مشابه فتق دیسک ، اضافه وزن یا چاقی باعث افزایش فشار بر کمر و ستون فقرات شما می شود.

برآمدگی دیسک زمانی رخ می دهد که دیسک مهره ای از حالت طبیعی خارج شده و شروع به حمله به فضای اعصاب نخاعی می کند.

این امر در افراد چاق بیشتر شایع است زیرا فشار موجود در پشت و ستون فقرات بر اثر اضافه وزن زیاد شده است.

شکست فشاری

شکستگی فشاری کمر زمانی اتفاق می افتد که مهره ها یا استخوان های ستون فقرات شکسته می شوند.

شکستگی فشاری می تواند در هر نقطه از ستون فقرات رخ دهد ، اما بیشتر در ستون فقرات تحتانی قفسه سینه و قسمت فوقانی کمر رخ می دهد.

از آنجا که وزن اضافی در این ناحیه بیشتر مستعد ایجاد درد در افراد چاق است ، شکستگی های فشاری می توانند بسیار شایع شوند.

بیماری دژنراتیو دیسک (DDD)

تاثیر وزن بدن بر کمر و ستون فقرات

 

بیماری دژنراتیو دیسک به تغییراتی گفته می شود که در طول زمان طبیعی پیری بدن اتفاق می افتد. این بیماری ضعیف شدن یک یا چند دیسک بین مهره داران است. اگر این یک روند طبیعی پیری است ، احتمالاً در مورد ارتباط آن با چاقی فکر می کنید. 

  درست مانند سایر شرایط ستون فقرات ، همه چیز در مورد فشار وزنی است که روی آن قرار می گیرد. در اصل ، DDD بیشتر در افراد دارای اضافه وزن شایع است زیرا وزن اضافی روند پیری را سرعت می بخشد.

 

آرتروز ستون فقرات یا آرتروز کمر

 

آرتروز شایع ترین اختلال مفصلی است.

می تواند در هر جایی از جمله دست – زانو – پشت و گردن ایجاد شود.

آرتروز ستون فقرات ، تجزیه غضروف در مفاصل گردن و کمر است.

درست مانند سایر شرایط ستون فقرات ، وزن اضافی فشار بیشتری را بر ستون فقرات وارد می کند. با این حال ، آرتروز دست نیز در افراد دارای اضافه وزن یا چاق شایع تر است.

برخی از پزشکان معتقدند شانس ابتلا به آرتروز هنگام چاقی افزایش می یابد زیرا گردش خون و اکسیژن در بدن شما کاهش می یابد.

لوردوز(گودی کمر)

تاثیر وزن بدن بر کمر و ستون فقرات

تصویر4

لوردوز به عنوان swayback نیز شناخته می شود. این وضعیتی است که در آن ستون فقرات در قسمت پایین کمر دارای انحنای بیش از حد است. یک شکم بزرگ به طور طبیعی لگن شما را به جلو می کشد ، که باعث ایجاد انحنای بزرگتر در ستون فقرات شما می شود. این به احتمال زیاد باعث ایجاد فشار و درد شدید در عضلات پشت شما می شود.

کاهش وزن چگونه بر کمرم تأثیر می گذارد؟

اگر شما مرد یا زنی هستید که اضافه وزن دارید یا چاق هستید ، به احتمال زیاد مزایای سلامتی را که با کاهش وزن دریافت خواهید کرد ، تشخیص می دهید. از دست دادن وزن می تواند مشکلات کمر شما را کاهش داده ، خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش دهد و در نهایت سالها به زندگی شما بیفزاید. با این حال. مهم است که بدانید در شروع کاهش وزن واقعا چه اتفاقی برای بدن شما می افتد ، به ویژه اگر از مشکل کمر ناشی از وزن رنج می برید. هنگامی که شروع به برداشتن چربی اضافی بدن می کنید ، عضلات شما مجبور نیستند به سختی کار کنند. در اصل ، انجام کارهای روزمره برای بدن آسان تر می شود ، که منجر به کاهش درد می شود. هرچه مفاصل ، ماهیچه ها و استخوان های خود را کمتر تحت فشار قرار دهید ، سالم تر می شوید. اگرچه کار کاهش وزن دشوار است ، اما شدنی است. بگذارید مزایای متعدد سلامتی که شروع به دریافت آن می کنید ، انگیزه شما باشد.

 

آیا می توانم کمردرد را پس از کاهش وزن شدید ، به ویژه در شرایط پس از جراحی تجربه کنم؟

اگرچه کاهش وزن اغلب به مشکلات سلامتی شما کمک می کند.

مواردی وجود دارد که کاهش شدید وزن ممکن است باعث ایجاد کمردرد شود. این غیر معمول نیست که افرادی که برای کاهش وزن تحت عمل جراحی قرار می گیرند ، پس از عمل دچار مشکلات کمری شوند.

با جراحی چاقی ، افراد از درد کمر در بهبودی بعد از جراحی شکایت خواهند کرد.

به طور معمول در جراحی بای پس معده ، محل درد کمر متفاوت است اما به طور کلی در وسط تا پایین کمر است.

این نوع از درد ناشی از کاهش وزن بیش از حد ممکن است به کاهش چربی بدن نسبت داده شود زیرا باعث کاهش بالشتک می شود ، به طور بالقوه ناراحتی ایجاد می کند یا بر تراز ستون فقرات شما تأثیر می گذارد.

هنگام بررسی اینکه آیا باید جراحی بای پس معده انجام دهید ، مهم است که از عوارض جانبی آن مطلع باشید.

همراه با روش علائم اصلی جراحی بای پس معده شامل سندرم دامپینگ ، کم آبی بدن ، سنگ کیسه صفرا ، ریزش مو ، سوء هاضمه و کمردرد است.

در اغلب موارد ، افرادی که تحت عمل جراحی کاهش وزن چاقی قرار می گیرند ، قبل از عمل بیشتر، از کمر خود درد داشته اند تا بعد از عمل.

من اضافه وزن دارم و کمرم درد می کند – چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟اگر کمردرد مداوم و ناتوان کننده است ، مراجعه به پزشک بهترین گزینه است. در ابتدا ، ممکن است فقط بخواهید با پزشک عمومی خانواده خود ملاقات کنید. با این حال ، ممکن است در نهایت مجبور شوید با توجه به شدت وضعیت خود و اینکه آیا به ستون فقرات شما ارتباط دارد یا خیر ، با یک جراح متخصص تر ویزیت شوید. گاهی اوقات ، کمردرد علامت یک بیماری بسیار جدی تر است که شما می خواهید پزشک آن را تشخیص دهد. بسیاری از شرایط فوق باعث می شود قبل از اینکه بفهمید واقعاً چه اتفاقی می افتد ، به پزشک مراجعه کنید.

کمردرد هنگام راه رفتن یا ایستادن

این امر غیر معمول نیست که افراد در هر سنی در هنگام ایستادن یا راه رفتن دچار کمردرد شوند. این نوع درد می تواند بسیار ناامید کننده باشد زیرا شما را از انجام کارهای ساده ای که به شدت از زندگی روزمره جدا هستند محدود می کند. بیشتر اوقات کسی که هنگام راه رفتن یا ایستادن دچار کمردرد می شود با دیسک های دژنراتیو مشکل دارد. همانطور که قبلاً گفتیم ، با اضافه وزن بیشتری که روی بدن خود حمل می کنید ، رنج از مشکلات دژنراتیو دیسک به طور فزاینده ای افزایش می یابد. وزن اضافی بر عضلات بدن ، مفاصل و غیره فشار وارد می کند و در نهایت باعث می شود که آنها سریعتر خراب شوند.

منبع تصاویر:

تصویر شاخص:https://www.iranorthoped.com/article/spine

تصویر1: https://www.braceability.com/blogs/info/obesity-back-pain مقاله

تصویر2:https://www.iranorthoped.com/article/spine

تصویر3:https://aftabnews.ir/fa/news

تصویر4:https://www.iranorthoped.com

 

 

اشتراک گذاری :

Loading

سایر پست ها

سوالی دارید؟

با شما تماس میگیریم