مکمل های گیاهی جهت فعالیت های بدنی

امتیاز دهید

مکمل های گیاهی جهت فعالیت های بدنی

 

مکمل های گیاهی جهت فعالیت های بدنی

وقتی می خواهید وزن کم کنید، کمک گرفتن از هرجایی وسوسه انگیز است. اگر فکرتان به سمت مکمل ها یا درمان های گیاهی میرود، به خاطر داشته باشید که تحقیقات، نتایج متغیری را ارائه کرده اند. در برخی موارد، علم زیادی پشت این ادعاها وجود ندارد و برخی از آنها ریسک های بالایی دارند. قبل از اینکه آنها را امتحان کنید با دکترتان مشورت کنید.

همچنین باید بدانید که سازمان غذا و دارو نسبت به برخی از مکمل های کاهش وزنی که در آنها داروهای تجویزی ای وجود دارند که در برچسب به آنها اشاره نشده، بسیار سخت گیری می کند. شما همیشه نمی توانید مطمئن باشید چه چیزی مصرف میکنید.

مکمل ها به همان شیوه ای که غذا و دارو ها توسط  سازمان غذا و دارو تایید می شوند، مورد تایید قرار نمی گیرند. سازمان غذا و دارو این مکمل ها را از لحاظ کارایی و ایمنی، قبل از اینکه وارد بازار شوند بررسی نمی کند.

کیتوسان

این یک قندی است که از سطوح خارجی تر سفت خرچنگ ها، خرچنگهای دریایی و میگو گرفته می‌شوند. طرفداران آن می گویند که می تواند از جذب کردن چربی و کلسترول توسط بدن شما جلوگیری کند.

آیا به کاهش وزن شما کمک می کند؟ پزشکان طبیعی، یک گروه مستقلی که تحقیقات بر روی مکمل ها را تحلیل می کنند، بیان می کنند که مدرک به اندازه کافی قابل اعتمادی برای درجه بندی آن وجود ندارد. مرکز ملی پزشکی مکمل و جایگزین بیان می کند که کیتوسان تا به حال برای کاهش وزن موثر نبوده است.

کیتوسان معمولا عارضه جانبی ندارد اما برخی از افراد ممکن است دچار معده درد یا یبوست شوند. اگر به صدف حساسیت دارید، نباید کیتوسان مصرف کنید چون از صدف ساخته شده است.

پیکولینات کروم

کروم یک ماده معدنی ای است که باعث افزایش انسولین، هورمونی که برای تبدیل غذا به انرژی مهم است، می‌شود. بدن شما همچنان به انسولین برای ذخیره کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها نیاز دارند.

ادعاهایی وجود دارند که مکمل های کروم می‌توانند:

– اشتهای شما را کاهش دهند

– به شما در کالری سوزی بیشتر کمک کند

– چربی بدن شما را از بین ببرد

حجم عضلات شما را بیشتر کند

اما بررسی ۲۴ مطالعه ای که اثرات ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ میکروگرم کروم در روز را بررسی کردند، نشان داد که هیچ مزیت قابل توجهی ندارد. پزشکان می‌گویند که کروم برای کاهش وزن “احتمالا بی تأثیر” است.

در کمتر از ۳۵ میکروگرم در روز، مکملهای کروم برای بزرگسالان معمولاً  بی خطر هستند. دوزهای بالاتر می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

– بی خوابی

– کج خلقی یا زود رنجی

– مشکلات فکری

– سردرد

همچنین برخی افراد در زمان مصرف کروم دچار مشکلات کلیه شده‌اند. اگر مشکل کلیه دارید، نباید کروم مصرف کنید.

 

اسید لینولئیک مزدوج(CLA)

این یک مکمل پرطرفدار است که حاوی مواد شیمیایی یافت شده در اسیدهای چرب به نام اسید لینولئیک میباشد. ادعاهای وجود دارد که این ماده می تواند به مهار کردن چربی بدن کمک کند و به شما کمک کند تا گرسنه نشوید.

تحقیقات بر روی CLA در مورد کاهش وزن، متغیر است. برخی بیان می‌کنند که برای برخی افراد، مصرف روزانه ۱.۸ تا ۶.۸ گرم می‌تواند باعث موارد زیر شود:

-مهار چربی بدن

– افزایش عضله

اما برخی تحقیقات دیگر نشان می دهند که این ماده نمی تواند به کاهش وزن کمک کند.

پزشکان معتقدند که CLA برای کاهش وزن ” احتمالاً موثر” است.

برخی از محققان هشدار می دهند که، مصرف طولانی مدت به خصوص اگر شما اضافه وزن داشته باشید، باعث ایجاد مقاومت به انسولین می‌شود که احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد. همچنین ممکن است کلسترول خوب را در  خون شما کاهش دهد و همچنین ریسک مشکلات قلبی را افزایش می دهد.

در برخی افراد،CLA ممکن است باعث چه عوارض جانبی مانند موارد زیر شود:

– مشکلات معده

– تهوع

– بی اختیاری مدفوع

– خستگی

گلوکومانان

تصویر1

 این ماده از گیاه کون نیاکو ساخته شده است. مانند دیگر فیبر های رژیمی، به نظر می رسد که با جلوگیری از جذب چربی موجود غذای شما به کاهش وزن کمک کند.

مطالعات اولیه نشان می‌دهد که ممکن است کمک کننده باشد، اما شواهد دیگر بیان می کند که اثری ندارد.

پزشکان می گویند” شواهد کافی” وجود ندارد که به توان نشان داد که گلوکومانان تا چه حد برای کاهش وزن موثر است.

اگر شما گلوکومانان را به شکل قرص مکمل مصرف کنید ممکن است احساس خفگی یا گرفتگی در

گلو

مری( لوله‌ای که گل اول را به معده وصل می کند)

روده داشته باشید.

به نظر می رسد که مصرف این مکمل به صورت پودر یا کپسول بی خطر تر است.

گلوکومانان جذب دارو را نیز برای بدن شما سخت تر می کند. پس دورویی خود را یا یک ساعت قبل یا چهار ساعت بعد از مصرف گلوکومانان مصرف کنید.

 عصاره چای سبز

احتمالاً به صورت زیر اثر میکند:

– کم کردن اشتهای شما

– افزایش سوخت و ساز چربی و کالری

پزشکان می گویند شواهد کافی وجود ندارد که این ماده چقدر موثر است.

عوارض جانبی عصاره چای سبز، به خصوص در مقادیر زیاد شامل موارد زیر می شود:

– حالت تهوع

– استفراغ

-نفخ

-گاز شکم

– اسهال

– سرگیجه

– بی خوابی

-کلافگی

 

 عصاره قهوه سبز

مطالعات اولیه بیان می کنند که ممکن است منجر به کمی کاهش وزن شود اما تحقیقات بیشتری نیاز است. پزشکان بیان می‌کنند که، تحقیقات به اندازه کافی خوبی وجود ندارد که بتوان تصمیم گرفت که ماده موثر است یا نه.

بعضی افراد، عوارض جانبی را تجربه می کنند اما به دلیل وجود کافئین در قهوه سبز، مصرف آنان که نظم منجر به موارد زیر شود:

– سردرد

– ناراحتی معده

– عصبی شدن

– بی خوابی

– ضربان قلب نامنظم

 

صمغ گوار

این ماده از دانه گیاه گوار گرفته می شود.مانند دیگر فیبر های رژیمی، ممکن است از جذب چربی توسط بدن شما جلوگیری کند به شما احساس سیری دهد.

صمغ گوار نسبت به دیگر فیبر ها برای کاهش وزن بیشتر مورد بررسی قرار گرفته است و بیشتر محققان بیان می کنند که موثر نیست.

پزشکان معاف هستند و صمغ گوار را به‌عنوان ” احتمالاً غیرموثر” رتبه بندی می کنند.

عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

-گاز معده

-اسهال

 

هودیا

مکمل های گیاهی جهت فعالیت های بدنی

این یکی گیاهی است که در بیابان های کالاهاری در آفریقا رشد می کند. بر طبق مرکز ملی مکمل ها و داروهای جایگزین، ساقه ریشه قبلاً توسط بوشمن ها برای رفع گرسنگی و تشنگی در شکار های طولانی مدت به کار می رفته است. اکنون در بازار به عنوان از بین برنده اشتها موجود است.هودیا حاوی P57، یک ماده ای که گفته می شود با کمک به ایجاد سیری، اشتها را کاهش می‌دهد، می باشد. اما هیچ شواهد قابل اعتمادی وجود ندارد که بدون خطر یا موثر باشد.

پزشکان می گویند شواهد کافی برای تعیین اینکه آیا هودیا موثر است یا نه وجود ندارد.

 

کتو.DHEA

این ماده به طور طبیعی در بدن شما یافت می شود. ممکن است که با افزایش سوخت و ساز و بنابراین سوزاندن کالری بیشتر در طول روز، به کاهش وزن شما کمک کند.

در چندین مطالعه کوچک، افرادی که ۷.کتو.DHEA مصرف کردند- در کنار ورزش متوسطه و یک رژیم کم کالری- نسبت به کسانی که دارونما(قرص ساختگی)مصرف کردند، به طور قابل توجهی بیشتر وزن کم کردند. اما پزشکان می گویند هر نوع شواهد قابل اعتماد کافی ای برای تعیین اینکه چقدر این ماده موثر است، وجود ندارد.

 

 اِفِدرا

مکمل های گیاهی جهت فعالیت های بدنی

 این یکی گیاهی است که همچنین با نام ما هوانگ شناخته می شود. این یک گیاه متفاوتی از گونه های وابسته ای است که در شمال آمریکا می روید. افدرا حاوی افدرین محرک می باشد.

این ماده به شدت به ترکیبات دست ساز یافت شده در بعضی مواد شبیه است:

-سودوافدرین

– فنیل پروپانول آمین

سازمان غذا و دارو، مکمل های با افدرا را بعد از اینکه این گیاه به چندین عارضه جانبی جدی شامل موارد زیر نسبت داده شد، ممنوع کرد:

– حمله قلبی

– آریتمی

– سکته مغزی

– روان پریشی

– تشنج

-مرگ

ممنوعیت سازمان غذا و دارو شامل درمان های گیاهی چینی سنتی یا محصولاتی مانند چای های گیاهی نمی‌شود.

بر طبق سازمان غذا و دارو، شواهد کمی وجود دارد که این گیاه به جز برای کاهش وزن کوتاه مدت، کمکی بکند. این سازمان بیان می کند که خطرات آن برای سلامتی بیشتر از مزایای آن می باشد.

پزشکان می گویند، افدرا ” احتمالاً غیر ایمن” می باشد.

 پرتقال تلخ

مکمل های گیاهی جهت فعالیت های بدنی

درخت پرتقال تلخ متعلق به آفریقا و آسیای استوایی است. همچنین در مدیترانه، کالیفرنیا و فلوریدا نیز پرورش داده می شود.

پوست میوه پرتقال تلخ حاوی سینفرین،یک محرکی که مربوط به افدرین می باشد،است. احتمالاً با افزایش مقدار کالری سوزانده شده عمل می کند.

بعد از اینکه سازمان غذا و دارو، محصولات کاهش وزنی که حاوی افدرا بودند را ممنوع کرد، بسیاری از تولیدکنندگان به سمت پرتقال تلخ رفتند، اما مشخص نیست که آیا این ماده ایمن تر است یا نه.

پزشکان می گویند که پرتقال تلخ اگر از طریق دهان مصرف شود،  “احتمالاً خطرزا” می باشد اما شواهد کافی برای اینکه بدانیم آیا برای کاهش وزن موثر است یا نه، وجود ندارد.

فهیم و مطالعات نشان می دهند که مکمل های پرتقال تلخ می‌تواند فشار خون و ضربان قلب شما را بالا ببرد. گزارش هایی وجود داشته‌اند که آنها ممکن است عوارض جانبی خطرناکی در افرادی که پرتقال طرح را به تنهایی یا با محرک های دیگر مانند کافئین مصرف می کنند، داشته باشد. این خطرات شامل موارد زیر می شود:

– سکته مغزی

– ضربان قلب نامنظم

– حمله قلبی

-مرگ

سازمان غذا و دارو می گوید، پرتقال تلخ برای اینکه به عنوان یک مکمل رژیمی به کار رود، ایمن نیست. به خصوص اگر شما دارای مشکل قلبی، فشار خون بالا یا دیگر مشکلات پزشکی هستید باید از آن اجتناب کنید.

همچنین  اگر کافئین، داروهای خاص( مانند مهارکننده‌های MAO)، یا گیاهان یا دیگر مکمل هایی که ضربان قلب را افزایش می دهند، مصرف می کنید، باید از استفاده از مکمل‌های پرتقال تلخ اجتناب کنید.

منبع تصاویرمتن :

تصویر1: https://www.payamesalamat.com

تصویر2 :www.coca.ir

تصویر3 : https://jadvalyab.ir

تصویر4:https://virgool.io

اشتراک گذاری :

Loading

سایر پست ها

سوالی دارید؟

با شما تماس میگیریم