آیا چای سبز به کاهش وزن کمک میکند؟

چای سبز و کاهش وزن
امتیاز دهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چای سبز چیست؟

چای انواع مختلفی دارد ، اما همه این چای ها از یک گیاه واحد استخراج می شوند. چای سبز ، چای سیاه ، چای سفید و چای اولانگ همه از برگ گیاه کاملیا تهیه می شوند. چای سبز از بخار دادن برگ های گیاه کاملیا ساخته می شود. که این روند برای ساختن چای های دیگر مثل چای سیاه و چای اولانگ استفاده نمیشود. که این روش باعث میشود که آنتی اکسیدان و مواد معدنی بیشتری که در برگ چای موجود هستند در چای سبز وجود داشته باشد.

چای سبز فواید بسیاری برای سلامتی دارد مثل کاهش وزن و همینطور مملو از مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها است. چای سبز به عنوان یکی از سالم ترین نوشیدنی ها شناخته می شود که به نوعی آنتی اکسیدانی است که ترکیبات گیاهی متنوع دیگری دارد که فواید بسیاری برای سلامتی دارد. بسیاری از افراد امروزه این ادعا را دارند که چای سبز چربی سوزی را افزایش داده و منجر به کاهش وزن می شود. این مقاله که توسط فروشگاه ورزشی رگنا تهیه شده است شواهدی را که در مورد چای سبز و اثرات آن بر کاهش وزن است را بررسی کرده است. در صورتی که چای سبز اخیرا در جوامع غرب به طور گسترده مورد استقبال مردم قرار گرفته است. در جوامع شرقی مثل چین از دیرباز چای سبز به عنوان یک داروی سنتی برای رفع مشکلات متعددی کاربرد داشته است، از سردرد گرفته تا بهبود زخم ها.

اخیرا بسیاری از افراد چای سبز را به کاهش وزن ربط میدهند. فروشگاه ورزشی رگنا در این مقاله قصد دارد شواهدی که در این رابطه وجود دارد را بررسی کرده و همینطور بهترین و موثرترین روش های مصرف چای سبز را برای کمک به کاهش وزن را مورد بررسی قرار میدهد.

 

 

ترکیباتی که به شما کمک میکند که چربی بسوزانید

برگ چای ترکیبات مفید بسیاری دارد.

یکی از ترکیبات چای سبز کافئین است. یک فنجان چای سبز حداقل 24_40 میلی گرم کافئین دارد که این مقدار حداقل اثر را بر بدن میگذارد در صورتی که یک فنجان قهوه 100_200 میلی گرم کافئین دارد. همانطور که میدانید کافئین به عنوان یک محرک برای افزایش چربی سوزی شناخته میشود و البته میتواند عملکرد ورزشی را بهبود ببخشد که مطالعات متعددی این را ثابت میکند. چای سبز بخاطر خاصیت آنتی اکسیدان که دارد بسیار مشهور است. مطالعات نشان میدهد که نوشیدن یک فنجان چای سبز میزان آنتی اکسیدان موجود در خون را افزایش میدهد و این خاصیت بخاطر وجود کاتچین در چای سبز است.

 

چای سبز و کاهش وزن

شواهد نشان میدهند که چای سبز با افزایش متابولیسم(سوخت و ساز) به کاهش وزن کمک می کند. روندی که به بدن اجازه میدهد که غذا و نوشیدنی مصرفی را به انرژی تبدیل کند به طور کلی به عنوان متابولیسم یا سوخت وساز بدن شناخته میشوند. برای چربی سوزی بدن نیاز دارد که اول از هرچیز سلول های چربی را بشکند و آن ها را وارد جریان خون کند. تحقیقاتی که بر روی حیوانات انجام شده نشان میدهد که ترکیبات فعال در چای سبز میتوان روند شکستن سلول های چربی را با بهبود اثر بعضی از هورمون های چربی مثل نور اپی نفرین سرعت ببخشد که شکست این سلول ها و آزاد شدن آن ها در جریان خون انرژی بیشتری برای بدن تولید میکند.

 

افزایش چربی سوزی خصوصا در طول تمرین

اگر لیبل های موجود در محصولات چربی سوز و تبلیغات این محصولات را ببینید چای سبز جزو تشکیل دهندگان این محصولات هستند. به این دلیل که چای سبز به طور اختصاصی به افزایش چربی سوزی مربوط می شود، خصوصا در حین تمرینات.

در یک مطالعه میدانی که قبل از تمرین چای سبز مصرف کردند 17% چربی سوزی بیشتری نسبت به افرادی که چای سبز مصرف نکردند داشتند. پس این مطالعه نشان می دهد چای سبز میتواند روند چربی سوزی در تمرین را بهبود ببخشد. در یک تحقیق 8 هفته ای نشان داده شد که کاتچین موجود در چای ، چربی سوزی را هم در حین تمرین و هم در استراحت بهبود بخشیده است. تمامی این تحقیقات نشان داد که چای سبز چربی سوزی را سرعت میبخشد و اثر آن در حین تمرین نیز بیشتر میشود.

چای سبز میتواند برای کاهش وزن سودمند باشد به این دلیل که باعث می شود که سوخت و ساز بدن به طور ویژه ای بالا رود. چای سبز شامل کافئین و کاتچین است که به عنوان یک آنتی اکسیدان شناخته میشود که هردوی این ترکیبات میتوانند متابولیسم را سرعت ببخشند.

کاتچین باعث شکسته شدن چربی های اضافی در بدن شده در حالی که کاتچین و کافئین میتوانند میزان انرژی که بدن استفاده می کند را افزایش دهند. تحقیقی در سال 2010 نشان میدهد که مکمل چای سبز که شامل کاتچین و یا کافئین است تاثیر کم اما مثبتی بر کاهش وزن و البته کنترل وزن دارد. تحقیقی که اخیرا در مورد این مساله انجام شده است در مورد استفاده بالینی از چای سبز مطالعه کرده است که چگونه کاهش وزن را در افرادی که چاق هستند یا دچار اضافه وزن هستند تحریک میکند در حالی که مشخص شده که چای سبز بر کاهش وزن اثرات مثبتی دارد نتایج خیلی چشمگیر نبوده اند.

نظریه های اساسی در مورد فواید چای سبز بر کاهش وزن وجود دارد و البته شواهد تجربی نیز پیدا شده اند که نشان می دهند که چای سبز میتواند به کاهش وزن کمک کند. هرچند مطالعات در این رابطه معمولا دوزهای بالاتری را که کافئین و کاتچین بیشتری نسبت یک فنجان معمولی چای سبز داشتند برای تحقیقات خود مورد مطالعه قرار دادند. البته باید خاطرنشان کرد که فواید و اثرات چای سبز بر کاهش وزن بسیار کم است و در حد چشمگیر نیست. اثرات چای سبز به اندازه دیگر روش های مناسب و سالم برای کاهش وزن  نیست ، مثل تمرین کردن که فواید سوخت و سازی بهتر و بیشتری دارد.

 

 

چه مقدار چای سبز مصرف کنیم؟

نوشیدن چای سبز داغ در طول روزمیتواند به کاهش وزن کمک کند. نوشیدن بین 2 تا 3 فنجان چای سبز داغ در طول روز میتواند برای کاهش وزن کافی باشد. البته مقدار دقیق و مناسب بین اشخاص مختلف میتواند متفاوت باشد که به میزان کافئینی که در روز مصرف میکنند یا میزان سوخت و ساز طبیعی آن ها بستگی دارد. چای سبز انواع مختلفی دارد که البته نوعی که معمولا برای کاهش وزن استفاده میشود تفاوت چشمگیری نسبت به انواع دیگر دارد.در حقیقت این مدل از چای سبز فرآوری کمتری روی آن انجام شده به همین دلیل این نوع چای سبز مقدار مواد معدنی بیشتری را در خود جای داده اند. مصرف چای سبز قطعا نمیتواند مشکل ساز باشد ، هرچند در بعضی موارد  باید در مصرف آن نکاتی را رعایت کرد همانطور که مصرف دوز بالا از کافئین میتواند منجر به افزایش ریسک ابتلا به مشکلا قلبی عروقی و همینطور فشار خون بالا شود.

 

چای سبز سطح سوخت و ساز را سرعت میبخشد

بدن به طور مداوم کالری میسوزاند حتی وقتی خواب هستید یا در حال استراحت هستید به این دلیل که سلول ها در حال اجرای میلیون ها فعالیت هستند که این عملکرد نیاز به انرژی دارد. مطالعات بسیاری نشان داده است که مصرف چای سبز کمک میکند که کالری بیشتری سوزانده شود حتی در حالت استراحت. در این مطالعات میزان افزایش سوزاندن کالری 3_4% بوده که حتی در بعضی از این مطالعات تا 8% هم میباشد.

 

 

دیگر فواید چای سبز برای سلامتی

چای سبز همینطور برای کاهش کلسترول نیز بسیار مناسب است و سلامت قلب را بهبود میبخشد.

چای سبز ترکیبات دیگری را در خود جای میدهد مثل:

  • ویتامین های گروه ب
  • فولیک اسید
  • منیزیم
  • فلاوونید ها
  • و دیگر آنتی اکسیدان ها

 

همینطور چای سبز فواید دیگری برای سلامتی دارد مثل :

  • کاهش کلسترول
  • بهبود عملکرد قلب
  • کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر
  • کنترل دیابت نوع 2
  • داشتن خاصیت ضد سرطان

 

شواهدی که برای بسیاری از این ادعاها در مورد چای سبز مطرح شده اند به طور قطع ثابت نشده اند. برای مثال یک تحقیق در سال 2009 مطالعاتی را در مورد مصرف چای سبز نشان میدهد که اثرات پیشگیری کننده چای سبز در مورد سرطان، شواهد قوی و قطعی ندارد. یک تحقیق دیگر در سال 2013  شواهدی را نشان میدهد که میگوید مصرف چای سبز میتواند کلسترول خون را کاهش دهد. هرچند این تحقیق در یک آزمایش کوتاه مدت با تعداد کمی از افراد تحت آزمایش بوده است. در نتیجه ، تحقیقات با کیفیت بیشتر و در مدت زمان طولانی ترمورد نیاز است تا فواید دارویی چای سبز بر بدن را تایید کند.

Loading

اشتراک گذاری :

Loading

سایر پست ها