مقایسه دمبل و تی ار ایکس

تفاوت دمبل و تی ار ایکس
امتیاز دهید

 

شاید شما هم به دنبال بهترین وسیله برای تمرین خود باشید. بعضی از افراد ترجیح می دهند که TRX استفاده کنند اما بعضا روش های سنتی وزنه زدن را انتخاب می کنند. برای رفع این ابهامات فروشگاه ورزشی رگنا می خواهد که TRX و دمبل را باهم مقایسه کند. قطعا شباهت هایی بین این دو وسیله پرطرفدار تمرینی وجود دارد اما تفاوت هایی هم هستند که نمی توان از آن ها چشم پوشی کرد.

 

 

 

 

 

 

 

TRX و دمبل چه چیزهایی هستند؟

اگر با این دو وسیله ورزشی ناآشنا هستید پیشنهاد میکنیم که توضیحات زیر را از دست ندهید. با این توضیحات شما یاد میگیرید که تفاوت های بین این دو وسیله را بیان کنید و از این به بعد اگر کسی در باشگاه پرسید که کدام وسیله را ترجیح می دهید جوابی برای او خواهید داشت.

TRX (Total Resistance Exercise)

(تمرینات مقاومتی با کل بدن)

TRX یک ابزار تمرینی معلق است که اخیرا در بین ورزشکاران بسیار محبوب شده و در باشگاه ها مورد استفاده قرار گرفته. این وسیله به صورت پایه از یک تسمه تشکیل شده که به شما کمک می کند که تمرینات مقاومتی با وزن بدن را با بالا کشیدن یا فشار دادن در زوایای مختلف انجام دهید. سیستم تمرینات مقاومتی اولین بار توسط نیروی دریای آمریکا ساخته شد و بسیار مشهور شد و مطالعات زیادی روی این وسیله تمرینی شد که به شما در انتخاب این وسیله کمک می کند. همینطور استفاده از این وسیله بسیار آسان است و شما میتوانید با تغییر زوایا سطح مقاومت را تغییر داده و تمرین را سخت تر یا آسان تر کنید.

نقاط قوت:

 • هم برای افراد حرفه ای و هم برای افراد مبتدی به راحتی قابل استفاده است.
 • در کنار قدرت، تعادل را در شخص بهبود می بخشد.
 • بسیار کاربردی و در دسترس است.
 • تمرینات متنوع به کمک فقط یک ابزار تمرینی

نقاط ضعف :

 • برای تمرینات پا در سطوح حرفه ای مناسب نیست.
 • اگر به درستی اجرا نشود میتواند منجر به ایجاد آسیب شود.

 

تی ار ایکس چیست

دمبل:

همه می دانند که دمبل چه چیزی است. دمبل یک وزنه فلزی سخت است که میتوان به کمک آن عضله سازی کرد که مکانیسم آن بسیار ساده است، هرچه وزن بیشتری استفاده کنید تمرین سنگین تری خواهید داشت. برعکس تمرینات معلق به کمک دمبل شما میتوانید سایز ها و وزن های مختلف را استفاده کرده و مقاومت را افزایش دهید. همانطور که میدانید دمبل یکی از وسایلی است که در بین مردم بسیار مشهور است و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

نقاط قوت دمبل:

 • قابل دسترسی است اگر از وزن های کم استفاده می کنید.
 • طیف تمرینی بسیار گسترده ای دارد
 • قابلیت اضافه کردن یا کم کردن وزن را دارد.
 • برای هدف قرار دادن عضلات خاص بسیار مناسب است

 نقاط ضعف:

 • قیمت بالایی دارد
 • برای تمرینات و تقویت عضلات مرکزی اصلا مناسب نیست

 

تاثیر دمبل در عضله سازی

 

تعدادی از محققان در دانشگاه ایالت میشیگان و دانشگاه ویسکانسن تصمیم گرفتن که تمرینات TRX و تمرینات با دمبل را مورد بررسی قرار داده و تمرینات این دو نوع وسیله ورزشی را مقایسه کنند. این محققان 54 نفر فرد بالغ را مورد بررسی قرار دادند در مرحله اول از افراد خواسته شد که بیشترین وزنی که میتوانند درپنج تکرار بزنند را در تمرینات پرس سینه نیمکت و اسکات انجام دهند.

پس از آن به صورت تصادفی نیمی از افراد تمرینات معلق با TRX و نیمی دیگر تمرینات سنتی با وزنه را در طول هفت هفته انجام دادند و تفاوت های بین افراد جوانتر (19 تا 25 سال) و افراد پیرتر (44 تا 65 سال) را مقایسه کردند و در نهایت نتایج را مقایسه کرده تا ببینند کدام گروه تغییرات چشمگیر تری در فاکتور قدرت داشته اند، که البته قسمت های مختلفی از بدن مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه بر اساس این قسمت ها بود.

در نهایت TRX عملکرد بهتری در افزایش قدرت نسبت به تمرینات سنتی با وزنه داشته است.

حالا که شما اطلاعاتی کلی درباره این دو وسیله ورزشی دارید، میخواهیم ویژگی های این دو وسیله را نسبت به یکدیگر بررسی کنیم. هر وسیله ویژگی های مثبت خودش را دارد پس شما میتوانید نسبت به نیاز خود وسیله ای که بهترین نتیجه را برای شما دارد انتخاب کنید. ترکیب تمرینات معلق و تمرینات با وزنه میتواند بسیار ایده آل باشد تا بتوانید تمامی عضلات را تک به تک مورد هدف قرار دهید. البته مهم است که بدانید هر وسیله به چه شکل کار می کند.

راه های هدف قرار دادن گروه های عضلانی مختلف

وقتی حرف از هدف قرار دادن گروه های عضلانی مختلف می شود تمرینات معلق یا TRX به نظر بهتر است، زیرا این وسیله یک گروه عضلانی را همزمان درگیر می کند. تمرینات با وزنه یا همان دمبل این قابلیت را دارد که بر یک عضله خاص تمرکز کند. پس اگر شما قصد دارید که یک عضله خاص را مورد هدف قرار دهید دمبل بهترین گزینه است. تمرینات قدرتی عضلات مرکزی از مهمترین تمرینات است. عضلات مرکزی قوی به شما کمک میکند تا تعادل بهتری داشته باشید و فعالیت های روزانه را با امنیت بیشتری انجام دهید.

حال عضلات مرکزی شامل چه عضله هایی است:

عضله شکم ، عضله پشت ، عضله سرینی و عضله دیافراگم لگنی

دمبل وسیله ای است که روی یک سطح ثابت باید با آن کار کرد و کمک زیادی به تقویت عضلات مرکزی نمی کند. برای تقویت عضلات مرکزی تمرینات معلق با TRX خیلی بهتر نسبت به وسیله ها وابزار های دیگر در بازار عمل می کند. TRX به شما کمک می کند که از وزن خود به عنوان مقاومت استفاده کرده و در جهت تقویت شکم، عضلات کر و قسمت های پایینی و پشت تمرین کنید. در نهایت برنده این مقایسه TRX است. یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب TRX و دمبل این است که بتوان محدوده وزن را افزایش داد. زمانی که قدرت شما افزایش می یابد منطقی است که برای پیشرفت بخواهید وزن را بیشتر کرده و خود را به چالش بکشید. با TRX یک محدوده مشخصی برای افزایش وزن وجود دارد و آن وزن بدن شماست. جلیقه های وزن داری وجود دارند که میتوانید از آن ها برای اضافه کردن وزن استفاده کنید اما مکانیسم TRX به صورتی است که اجازه نمیدهد که وزن را بیشتر کنید فقط میتوانید با تغییر زاویه تمرین فشار وارده را افزایش دهید.

پس برای افرادی که دوست دارند چالش داشته باشند زمانی که دیگر TRX برای آن ها چالشی ندارد باید به سراغ دمبل رفته و تمرینات کلاسیک با وزنه را انجام دهند. مکانیسم دمبل به صورتی است که این امکان را می دهد که با هر پیشرفت بتوانید چالش خود را افزایش دهید و هیچ محدودیتی برای شما ایجاد نمی کند. البته نکته ای که بارها به آن اشاره شده حفظ امنیت در حین تمرین مهمترین مساله است که اضافه کردن وزن به دمبل این امنیت را کاهش می دهد.

اگر بخواهیم از دید اقتصادی به این دو نگاه کنیم قطعا TRX گزینه بهتری است زیرا بدن شما به عنوان مقاومت عمل می کند و نیاز به وسیله دیگری برای اعمال این مقاومت نیست. همینطور TRX یک وسیله کوچک ، سبک و قابل دسترسی است که این قابلیت را دارد که در هر مکانی آن را نصب کرده و تمرین خود را شروع کنید. از طرف دیگر قیمت اولیه دمبل میتواند یک عامل بازدارنده باشد زیرا قیمت دمبل های با وزن متغیر میتواند بالا باشد که البته این مساله در تمامی ابزار های ورزشی متغییر اتفاق می افتد.

ویژگی هایی وجود دارد که دمبل و TRX ها را نسبت به هم متفاوت می کند. تعدادی از آن ها را میتوانید بر اساس مطالبی که در بالا گفته شد حدس بزنید. با این وجود تعدادی دیگر از تفاوت ها را برای افرادی که هنوز قانع نشده اند توضیح می دهیم.

 

تاثیر تی ار ایکس در عضله سازی

آیا TRX برای ساخت عضله موثر است؟

جلوگیری از ایجاد آسیب: به این خاطر که TRX بر یک گروه عضلانی خاص اثر نمی گذارد و گروه های عضلانی مختلف را درگیر می کند بسیار موثر تر است و حتی از آسیب جلوگیری می کند. TRX این قابلیت را به شما میدهد که چند تمرین تکراری را انجام ندهید و با طیف وسیع تمرینی که دارد و انتخاب های زیادی برای انتخاب تمرین به شما می دهد. ویژگی که دمبل را از TRX متمایز می کند قابلیت اضافه کردن وزن است همانطور که در بالا گفته شد پس دمبل برای افرادی که قصد دارند که تمرکز را بر یک تمرین تکراری بگذارند اما امکان اضافه کردن وزن را در طول روند تمرین داشته باشند بهترین گزینه است. همینطور دمبل این امکان را به شما میدهد که بر یک گروه عضلانی خاص تمرکز کنید و همینطور برای تقویت عضلات پا انتخاب مناسبی است.

نتیجه گیری نهایی:

تمرینات با TRX و تمرینات با دمبل در واقع بر دیگری برتری ندارد و هرکدام مزایای خود را دارند. اگر فقط میتوانید که یکی از این دو وسیله را انتخاب کنید بر اساس نیازهایی خود و اهداف تمرینی که در طول مقاله اشاره کردیم میتوانید بهترین وسیله را انتخاب کنید. اما اگر میتوانید که هر دو وسیله را داشته باشید موقعیت ویژه ای دارید که بهترین نتیجه را از تمرینات خود دریافت کنید.

شما باید TRX را انتخاب کنید :

 • اگر نمیخواهید که برای تجهیزات باشگاهی هزینه کنید و صرفا هدف شما داشتن بدن سالم و روی فرم است.
 • اگر میخواهید که یک تمرین کلی داشته باشید و میخواهید که از مواردی که امنیت شما را در حین تمرین تهدید می کند دور باشید.
 • قصد دارید بیشتر بر عضلات مرکزی تاثیر بگذارید و فعالیت های روزمره خود را به درستی انجام دهید.

پس TRX بخرید تا عضلات مرکزی را تقویت کرده و انتخاب های تمرینی زیادی داشته باشید.

شما باید دمبل انتخاب کنید:

 • اگر قصد دارید که برا گروه عضلانی خاص تمرکز کنید.
 • اگر میخواهید این قابلیت را داشته باشید که در تمرین خود تغییر وزن اعمال کنید و خود را به چالش بکشید.

 

تاثیر دمبل و تی ار ایکس بر عضلات

Loading

اشتراک گذاری :

Loading

سایر پست ها

سوالی دارید؟

با شما تماس میگیریم