تفاوت تردمیل و الپتیکال در چیست؟

تفاوت تردمیل و الپتیکال
امتیاز دهید

 

احتمالا وقتی حرف از تمرین هوازی در فضای بسته می شود تردمیل و الپتیکال دو دستگاه ورزش هوازی معروف هستند. هردو دستگاه دویدن طبیعی و راه رفتن را شبیه سازی می کنند که بسته به شدت تمرین میتواند سیستم قلبی تنفسی را تقویت کند. تردمیل به شما کمک می کند که روی یک صفحه یا کمربند در حال حرکت بدوید یا راه بروید. میتوانید سرعت را کنترل کرده و به حد دلخواه برسانید. با الپتیکال شما پاها را روی یک سکو قرار داده و در یک محور بیضی شکل حرکت می کنید. هرچند شباهت هایی بین این دو دستگاه وجود دارد اما تفاوت های کلیدی نیز وجود دارد. انتخاب دستگاه بهتر بین این دو دستگاه انتخاب سختی است. تردمیل والپتیکال وسایلی هستند که به شما کمک می کند در یک فضای 3 متری مسافت های خیلی طولانی را با سرعت و شیب دلخواه خود یا با فشاری که مد نظر شما هست بدوید.

 

 

 

 

این انتخاب به اهداف تمرینی، سلامت جسمی و فاکتورهای مختلف دیگری بستگی دارد. از دید اقتصادی هم بخواهیم به مساله نگاه کنیم داشتن یک دستگاه تمرین هوازی خیلی مقرون به صرفه تر از تمرین در باشگاه است. البته باید خاطر نشان کرد که استفاده از الپتیکال و تردمیل باید در کنار تمرینات قدرتی باشد تا بهترین نتیجه را دریافت کنیم.

اما داشتن یک تردمیل یا الپتیکال در منزل می تواند به شما کمک کند که در صورت دوری از باشگاه بدن خود را فیت نگه داشته و تناسب اندام خود را حفظ کنید.هر دو دستگاه نقاط ضعف و قوت خود را دارند. اگر قصد تمرین کردن دارید این مقاله را از دست ندهید تا بتوانید بهترین دستگاه را برای تمرین خود انتخاب کنید.

 

تفاوت تردمیل با الپتیکال

 

نقاط قوت الپتیکال

فشار کمتر بر مفاصل

الپیتکال یک دستگاه با درگیری کم است. اگر برای شما سخت است که حرکات مخالف در دویدن و راه رفتن را انجام دهید. الپتیکال گزینه مناسبی است. تمرینات با درگیری کم کمترین فشار را بر مفاصل شما وارد می کند. همین مسئله الپتیکال را به یک دستگاه امن برای افرادی که مشکلات اسکلتی عضلانی مثل درد کمر، زانو، لگن یا مشکلات دیگری مثل آرتروز و پوکی استخوان دارند تبدیل کرده است. تمرین با درگیری کمتر شاید آنطور که باید فعال و موثر نباشد اما نتایج خوبی در عملکرد هوازی می گذارد. یک تحقیق از منابع معتبردر سال 2017 بر تمرینات هوازی نشان می دهد که یک دوره 24 هفته ای از تمرینات هوازی با درگیری کم میتواند ترکیب بدن، تناسب اندام و سیستم قلبی تنفسی را بهبود ببخشد.

بازگردانی تناسب اندام بعد از آسیب

هرچند که الپتیکال یک دستگاه با درگیری کم است اما این قابلیت را دارد که بتوان تمرینات با شدت بالا را اجرا کرد. خصوصا که اگر در دوره ریکاوری بعد از آسیب هستید و قصد دارید تا به سطح بالایی از تناسب اندام برسید این گزینه مناسب است. یک تحقیق در سال 2010 نشان می دهد که کالری سوزی ، مصرف اکسیژن و ضربان قلب در الپتیکال و تردمیل تقریبا یکسان است. الپتیکال برای تمرینات قلبی تنفسی در مقابل تردمیل یک دستگاه قابل قبول تر است همچنین برای تمرینات بالا تنه و پایین تنه مناسب است. یک سری از الپتیکال ها دسته هایی دارند که همزمانی که پاها را حرکت می دهید دست هارا هم عقب و جلو برده که مقاومت ایجاد شده توسط دسته ها باعث تقویت سینه پشت و شانه ها می شود. همزمان با آن دستگاه کمک می کند که عضلات پایین تنه مثل سرینی، خم کننده های لگن و چهارسر را تقویت کنید. الپتیکال این امکان را به شما می دهد که جهت حرکت را عوض کرده و به عقب حرکت کنید که منجر به تقویت عضلات همسترینگ و دوقلو می شود.

درگیر کردن کل بدن

الپتیکال وسیله ای است که بخاطر دسته هایی که برای آن تعبیه شده به تنهایی می تواند یک وسیله همه کاره برای تمرین و تقویت کل عضلات بدن باشد که این خود یک مساله مهم برای ورزش در خانه است. این دسته ها با مکانیسم کشیدن و هل دادن عضلات بالا تنه را تقویت کرده و نتایج اثر بخشی بر این ناحیه دارد. همینطور با درگیر کردن عضلات مرکزی(کُر) بین پایین تنه و بالا تنه تعادل ایجاد می کند.

 

مزایای الپتیکال

نقاط ضعف الپتیکال

اگر قبلا از الپتیکال استفاده نکرده باشید ممکن است یادگیری استفاده از آن کمی زمان بر باشد و حرکات ممکن کمی سخت و غیر طبیعی باشند که در اینصورت باید با یک مربی یا شخصی که به طور کامل کار با الپتیکال را می داند مشورت کنید. هرچند که الپتیکال برای تمرینات هوازی با درگیری کم عالی است اما با الپتیکال نمی توان به اندازه تردمیل پیشرفت عضلانی داشت. اگر به دنبال افزایش قدرت عضلانی هستید و همچنان میخواهید که از الپتیکال استفاده کنید باید تمرینات قدرتی را به تمرینات روزمره خود اضافه کنید.

نقاط قوت تردمیل

یکی از اصلی ترین فواید تمرین با تردمیل تنوعی است که تمرینات آن دارد. اگر می خواهید که یک پیاده روی با سرعت بالا یا دویدن در شیب یک تپه را انجام دهید این قابلیت را دارید که سرعت آن را تغییر داده یا حتی شیب دستگاه را بسته به تمرین کم یا زیاد کنید. همینطور تردمیل این امکان را می دهد که در تمرینات خود تنوع ایجاد کنید و کنترل بیشتری بر تمرین خود داشته باشید که خود باعث می شود که سریعتر به هدف تمرینی خود برسید. بخاطر کنترلی که روی سرعت و شیب دستگاه دارید میتوانید تمرینات هوازی با شدت بالا را انجام دهید. تحقیقات نشان میدهد که تمرین هوازی با شدت بالا تاثیر زیادی بر سوزاندن کالری ، کاهش چربی بدن و بهبود سیستم قلبی تنفسی در مدت زمان کوتاهی می شود.

دویدن یا راه رفتن روی تردمیل میتواند قدرت عضلات پا را افزایش دهد عضلاتی مثل چهارسر، همسترینگ و دو قلو همینطور باعث افزایش قدرت خم کننده های ران و عضله سرینی می شود. البته باید گفت که برای افزایش هرچه بهتر عضلات پا در کنار استفاده از تردمیل باید تمرینات اسکات و لانگز را در تمرینات هفتگی خود قرار دهید.

 

مزایا و معایب تردمیل

نقاط ضعف تردمیل

ممکن است که منجر به آسیب شود.

دویدن و راه رفتن با سرعت بالا رو تردمیل در مقابل الپتیکال فشار بیشتری بر استخوان ها و مفاصل وارد می کند که شامل آسیب به ساق پا و زانو است. برای کاهش ریسک آسیب همیشه تمرین با تردمیل را با گرم کردن مناسب شروع کرده و در پایان با سرد کردن مناسب تمام کنید. همینطور بعد از استفاه از تردمیل حرکات کششی مناسب و مرتبط را انجام دهید. اگر دویدن روی تردمیل برای شما سخت و مشکل ساز است سعی کنید که تمرینات هوازی را با تمریناتی که فشار کمتری بر استخوان ها و مفاصل وارد می کند مثل شنا کردن و دوچرخه سواری انجام دهید. شما حتی میتوانید که مسافت پیموده شده در هر هفته را کاهش داده یا یک در میان دویدن و پیاده روی را انجام دهید. کفش مناسب دویدن همینطور می تواند نقش حمایتی داشته و آسیب را کاهش دهد. تردمیل می تواند باعث بهبود قدرت عضلات پا، خم کننده های ران و سرینی شود اما به اندازه الپتیکال نمی تواند گروه های مختلف عضلانی را درگیر کند.

با الپتیکال می توانید عضلات مختلفی مثل بازو، شانه، پشت و سینه را به خوبی عضلات پایین تنه تقویت کنید و با تغییر جهت حرکت میتوان عضلات خاص دیگری را درگیر کرد که این کار با تردمیل کمی سخت است.

چگونه برای خود دستگاه انتخاب کنید؟؟

سعی کنید که تصمیم بگیرید که بر اساس اهداف تمرینی و سلامت جسمانی خود دستگاه خود را انتخاب کنید. هر دو دستگاه یه یک اندازه می توانند در سوزاندن کالری و بهبود سیستم قلبی تنفسی سودمند باشند.

برای بعضی افراد الپتیکال سودهایی دارد که تردمیل ندارد برای مثال اگر شما مستعد آسیب دیدن هستید الپتیکال گزینه مناسب تری است زیرا:

  • به شما این امکان را می دهد که بدون اعمال فشار زیاد بر مفاصل و استخوان ها، تقویت سیستم قلبی تنفسی خود را داشته باشید.
  • ممکن است که ریسک ایحاد آسیب در حین تمرین را کاهش دهد.
  • به شما این قابلیت را می دهد که همزمان عضلات بالا تنه و پایین تنه خود را تقویت کنید. البته اگر از دستگاه الپتیکال با دسته استفاده کنید.

 

راهنمای خرید الپتیکال

تردمیل ممکن است بهتر باشد اگر:

  • مستعد آسیب و مشکلات مفصلی نیستید.
  • شما به دنبال هدف خاصی برای مثال تمرین برای یک مسابقه 5 تا 10 کیلومتری هستید.
  • میخواهید عضلات سرینی و پا را تقویت کنید.

تردمیل و الپتیکال تا چه حد ایمن هستند؟

اگر شما از دستورالعمل های ایمنی پیروی کنید هم الپتیکال و هم تردمیل دستگاه های ایمنی هستند.اگر به تازگی از الپتیکال استفاده می کنید ممکن است که بخواهید از دسته های آن استفاده نکنید این به شما کمک میکند که در حین حرکت راحت تر باشید. زمانی که کمی حرفه ای تر شدید می توانید دسته ها را به تمرین خود اضافه کنید. وقتی از الپتیکال استفاده میکنید روی طریقه ایستادن خوب خیلی باید تمرکز کنید و باید حالت بدنی را صاف نگه داشته و عضلات مرکزی خود را در حالت انقباض نگه دارید. همینطور میتوانید از یک شخص باتجربه برای اجرای صحیح و ایمن حرکت کمک بگیرید.

وقتی از تردمیل استفاده می کنید مطمئن شوید که گیره امنیتی را به لباس خود وصل کرده اید این گیره در صورت افتادن یا اتفاق دیگری دستگاه را خاموش می کند. به دلیل اینکه تردمیل بر استخوان ها و مفاصل شما فشار وارد می کند پس حتما قبل از تمرین به درستی گرم کرده و بعد از آن سرد کنید و همینطور حرکات کششی انجام دهید. این به عضلات و مفاصل کمک میکند تا برای تمرین آماده شده و احتمال ایجاد آسیب را کاهش می دهند. اگر احساس گیجی یا غش می کنید استفاده از تردمیل و الپتیکال را متوقف کنید و حتما هنگام تمرین با این دو وسیله استفاده از آب فراوان را فراموش نکنید. قبل از شروع یک دوره جدید تناسب اندام حتما با دکتر خود مشورت کنید آن ها میتوانند که یک دوره تناسب اندام ایمن به شما پیشنهاد کنند.

 

Loading

اشتراک گذاری :

Loading

سایر پست ها

سوالی دارید؟

با شما تماس میگیریم