مزایای استفاده از ترامپلین

امتیاز دهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آیا پریدن بر روی ترامپولین ورزش خوبی است؟

  بله پریدن بر روی ترامپولین، باعث سوختن چربی و ایچاد عضله می شود 

 این کار هر نقطه از بدن شما را به کار می گیرد- از جمله پاها، ران ها، دستها،لگن و شکم. همچنین یک مزیت اضافه افزایش تعادل و چابکی را دارد.

 افراد معمولاً  رفتن به باشگاه یا دوچرخه سواری را به عنوان یک ورزش قبول دارند اما امروز ما همه مزایای ترامپولین برای سلامتی را بررسی می‌کنیم و اینکه چگونه پریدن بر روی یک ترامپولین بین بقیه چیزها برای وزن کم کردن، مناسب است.

 فواید ورزش بر روی ترامپولین برای سلامتی:

 آیا میدانستید که پریدن بر روی ترامپولین ۶۸ درصد موثر تر از نیم ساعت دویدن است؟

 ژورنال فیزیولوژی NASA از این نظریه حمایت می کند و نشان می دهد که تمرین بالا و پایین پریدن در مقایسه با دویدن، موثر تر است.

 به نظر می رسد که این موضوع خیلی بهتر از آن است که واقعی به نظر برسد اما مزایای پریدن برای یک ترامپولین برای سلامتی، افسانه نیست.

 حتی در یک مطالعه توسط یک شورای آمریکایی در مورد ورزش(ACE) نشان داد که  بیست دقیقه تمرین  روتین ترامپولین به اندازه ده کیلومتر دویدن در همین زمان، کالری میسوزاند.

 دیگر دلایل اینکه چرا پریدن بر روی یک ترامپولین یک ورزش خوب است شامل موارد زیر می شود:

– گردش خون بیشتر

– تعادل و هماهنگی بهتر

 -قدرت عضلات مرکزی بهتر

– تراکم استخوان بهتر

– سلامت قلبی عروقی بیشتر

– تنظیم سوخت و ساز

– قدرت عضلات بیشتر

 بالا و پایین پریدن بر روی  ترامپولین یک ورزش هوازی شدید این است که به این معناست که سرعت پمپاژ خون و در نتیجه اکسیژن را در کل بدن شما افزایش می دهد.

 این عضلات سیستم قلبی عروقی شماره قوی می کند و افزایش سطوح اکسیژن، باعث می شود که شما احساس سرحالی بیشتری داشته باشید.

 جلوگیری از بیماری هایی مانند دیابت نوع ۲ به دلیل فعال ماندن، بسیار مهم است.

 نه فقط به این دلایل بلکه بالا و پایین پریدن برای ترامپولین هورمون ها و ترکیبات مثبت- مانند آدرنالین،دوپامین و سروتونین تولید می کند.

 یک نکته حائز اهمیت دیگر سیستم لنفاوی سالم است سطوح مایع بدن شما را حفظ می کند، مواد سمی را فیلتر می کند و یک بخش جدایی ناپذیر از سیستم ایمنی شما می باشد.

 این تمرین نیاز به حرکت پایین تا بالای بدن شما برای حرکت دادن جریان های لنفی در سرتاسر عروق خونی درون بدن شما دارد.

 بالا و پایین پریدن بر روی ترامپولین می‌تواند جریان لنفی را تا حدود ۳۰ برابر افزایش دهد زیرا شما مودم‌مبین بی وزنی و دو برابر شدن نیروی جاذبه در نوسان هستید.

 این تمرین سیستم ایمنی شما را تقویت می کند و به بدن تان کمک می کند تا مواد مغذی را نگه دارند و مواد مضر را از بین ببرد.

 همه این دلایل خوب نشان می دهند که چرا شما باید برای ورزش کردن یک ترامپولین بخرید. بخصوص اگر فرزندان شما هنوز برای داشتن یک دوچرخه بچه گانه به اندازه کافی بزرگ نشده‌اند.

 شما همچنین می توانید با بازی کردن بر روی ترامپولین، کودکانتان را نیز فعال کنید.

بهتر برای تقویت مفاصل و استخوان ها

 دویدن یکی از محبوب ترین راه های ورزش کردن است اما می تواند برای مفاصل شما سخت باشد و منجر به آسیب های ارتوپدی شود.

 در حالی که بالا و پایین پریدن بر روی ترامپولین حرکات بسیار مشابهی با دویدن را شامل می شود، اما خود ترامپولین ، در واقع مقداری از ضربه را میگیرد- که منجر به فشار کمتر بر روی زانوها، پاها، لگن و ستون فقرات می شود.

همچنین پریدن مداوم استخوان های شما را تحت یک فشار کم در فواصل منظم قرار می دهد- بالاخره شما با دو برابر نیروی جاذبه فرود می آیید.

درست مثل اینکه چگونه یک واکسن از یک مقدار کمی از یک بیماری برای اینکه بعد از شما حفاظت کند، استفاده می کند، مقدار فشار کم نیز تراکم استخوان شما را بیشتر می کند و مانع از اختلالات استخوانی- مانند پوکی استخوان-در آینده میشود.

 با این وجود یک تفاوت بزرگی بین فشار کم و فشار زیاد وجود دارد.

 وقتی شما می دوید، یا اسکواش بازی میکنید یا حرکات ایروبیک پریدنی معمول را انجام می دهید، هیچ چیزی وجود ندارد تا نیروی ضربه ی تماس شما با زمین را بگیرد.

 روی ترامپولین، شما فواید تمرین های قلبی عروقی و اسکلتی عضلانی را دارید اما  ترامپولین حدود ۸۰ درصد فشار بر روی مفاصل شما را می‌گیرد.

 

 آیا پریدن بر روی ترامپولین برای کاهش وزن خوب است؟

 بالا و پایین بپرید، برای وزن کم کردن خوب است.

 هرچه ضربان قلب شما بالاتر رود-نفس نفس زدن ،عرق کردن را در نظر بگیرید- به کاهش وزن بیشتری منجر می شود. به جای احساس دستپاچگی در فکر کردن به جلسات طولانی دویدن، فقط برای ۳۰ دقیقه در روز برای کاهش وزن بر روی ترامپولین خود بالا و پایین بپرید.

 وقتی که شما یک ترامپولین برای کاهش وزن داشته باشید، می‌توانید سطح کلی تناسب اندام خود را ارتقا دهید و یک گستره کامل از مزایای سلامتی را تجربه کنید.

  اجازه بدهید فراموش نکنیم که بالا و پایین پریده نسبت به دیگر شکل های ورزش کردن بسیار لذت بخش تر است و وقتی که به شما خوش بگذرد، زمان زود میگذرد.

 این بزرگترین مزیت بالا و پایین پریدن بر روی ترامپولین است- انجام دادن آن آسان است در حالیکه برای کاهش وزن بسیار عالی است.

 

 از آنجایی که پریدن بر روی ترامپولین به عنوان یک ورزش با شدت سختی متوسط تا زیاد در نظر گرفته می شود، شما همان اثرات فیزیکی ورزش کردن( مثل بسکتبال یا فوتبال)، دوچرخه سواری یا دویدن با گام های سریع را  نتیجه گیری می کنید.

 و همین دلیل است که کاهش وزن با ترامپولین، اینقدر شگفت انگیز است.

 زمانی که افراد در یک مطالعه ACE بیان کردند که چقدر نیرو صرف می کند، امتیازات آنها با ورزش های با شدت سختی سبک تا متوسط سازگار بود

 پس شما می توانید با کمی بیشتر بالا و پایین پریدن بر روی ترامپولین، وزن بیشتری کم کنید.

 نه تنها به نظر می‌رسد که شما نباید تلاش خاصی انجام دهید ، بلکه شروع کردن آن هم بسیار ساده است.

 هیچ تجهیزات خاص، آماده سازی یا دستورالعملی برای تمرین کردن بر روی ترامپولین لازم نیست.

 فقط بر روی ترامپولین خود بپرید و شروع به بالا و پایین رفتن کنید- واقعا به همین آسانی است! اگر می خواهید ورزش خود را به سطح بعدی ارتقا دهید حتی می توانید برخی از تمرین های به خصوص مربوط به ترامپولین ها را انجام دهید.

 فقط به خاطر داشته باشید که در ابتدا فقط با ۱۰ دقیقه پریدن ساده شروع کنید.

 سعی کنید در دفعات بالا و پایین پریدن خود را بیشتر کنید تا ضربان قلب خود را بالاتر ببرید زیرا بالا و پایین پریدن سریع برای ۱۰ دقیقه باید همان از سر دویدن یا راه رفتن سریع برای ۳۰ دقیقه را بر روی بدن شما داشته باشد.

 

 آناتومی بالا و پایین پریدن- کاهش وزن

 وقتی که درگیر بالا و پایین پریدن هستید ، بدن شما باید سوخت لازم برای عضلاتتان را فراهم کند تا آنها به صورت موثر فعالیت کنند.

 یکسری از واکنش ها در سلولهای شما اتفاق می افتد که- بخشی از- ذخیره های کربوهیدرات و چربی شما را به شکل های انرژی مصرف می کنند( سلام به کاهش وزن!):

– عضلات شما به ذخیره های گلوکز و آدنوزین تری فسفات(ATP) دستبرد می زند تا تمرین تان را شروع کند. چون بدن شما باید با با استفاده از اکسیژن ATP تولید کند، میزان نفس کشیدن شما بالا می رود تا مقدار اکسیژنی که درون بدن شما فیلترمیشود را افزایش دهد.

– در طول این فرآیند، شوک های شما نیز به کار گرفته می شوند- و تنفس شما را حتی سنگین تر می‌کنند تا بیشتر مقدار اکسیژنی که شما به داخل میکشید را افزایش دهند.

– ضربان قلب شما بالا میرود تا خون پر از اکسیژن بیشتری را به عضلات شما برساند. هرچه شما تناسب اندام بیشتری داشته باشید، این فرایند آسان تر است.

– در حالی که بعد از شما بر روی رساندن اکسیژن به عضلات شما تمرکز دارد، دیگر کارهای غیرضروری مانند هضم غذا در معده را، کند می کند.

-مغز شما فعال تر می شود، بیشتر تمرکز می کند و هوشیار تر می شود. همچنین این ورزش را به عنوان یک شکل از استرس میشناسد و تعدادی از مواد شیمیایی را در پاسخ به آن آزاد می کند. این مواد شامل آندروفین ها و سروتونین می شود که مسئول  آن صدای وز وز طبیعی در پایان ورزش شما ها هستند.

– دمای بدن شما بالا میرود که منجر به اتساع عروق خونی در پوست می شود که به شما کمک می کند تا سریعتر بدن خود را خنک کنید.

 دویدن در مقابل ترامپولین؟

دویدن به مدت ۳۰ دقیقه می تواند بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کالری بسوزاند. بالا و پایین پریدن ساده بر روی ترامپولین همین مقدار کالری را میسوزاند. با این وجود اگر دیگر ورزش ها را با بالا و پایین پریدن برای ترامپولین ترکیب کنید ، شما می توانید در حدود دو برابر این مقدار را بسوزانید

 

 پریدن بر روی ترامپولین بر روی چه عضلاتی کار میکند؟

 پریدن بر روی ترامپولین باعث ورزش کل بدن می‌شود و نیروی گرانش زمین که بالا و پایین پریدن تولید میکند به ایجاد عضله و سوختن سریع چربی ها کمک می کند.

 عضلاتی که ورزش بر روی ترامپولین بر آنها کار میکند شامل پاها، رانها، بازوها، لگن و شکم می‌شود. همچنین مزیت اضافه بهبود چابکی و تعادل را نیز دارد.

 عضلات پای شما باید به سختی کار کنند تا بر جاذبه غلبه کند و شما را به سمت آسمان هل دهند.

 پریدنهای پشت سر هم و شدید به این معناست که از عضلات شما نسبت به هر ورزش دیگری دفعات بیشتری منقبض و رها می شوند.

 این قدرت آنها را افزایش می دهد و همزمان آنها را هماهنگ می‌کند.

 بالا و پایین پریدن بر روی ترامپولین فقط بر روی عضلات پا کار نمی کند.

 چون شما سعی می کنید تا تعادل خود را حفظ کنید و خودتان را در هوا تکان دهید، پس از عضلات شکم و عضلات مرکزی بدن را هم به کار می گیرید.

 عضلات پشت و شکم هر بار که شما بالا می پرید و پایین می آیید با هم منقبض میشوند.

 چند تا از تمرین های ساده ترامپولین را در حال بالا و پایین پریدن انجام دهید و شما می توانید این گونه کل بدن خود را به آتش بکشید.

 فراموش نکنید که ترامپولین من فقط بر روی عضلات بلکه مفاصل، تاندون ها و رباط ها کار می کند.

همچنین یک ورزش مفید برای افراد با آرتروز خفیف می باشد و میتواند به کاهش درد مفاصل آرتروزی کمک کند.

 

 چگونه ترامپولین، انعطاف پذیری را افزایش میدهد؟

 

 آیا سال ها از زمانی که شما می توانستید انگشتان خود را لمس کنید میگذرد، آیا برداشتن چیزها از روی زمین برای شما سخت است؟

 شاید شما نتوانید به خاطر بیاورید که چه زمانی احساس خشکی یا سفتی در بدن خود نداشتید. احتمالاً شما انعطاف پذیری کمی دارید.

 مهم نیست که سن یا وزن شما چقدر است، شما میتوانید انعطاف‌پذیری خود را به آسانی در خانه بهتر کنید. و ترامپولین می‌تواند یک وسیله هیجان انگیز برای این منظور باشد.

 انعطاف پذیری چیست؟

 انعطاف پذیری به گستره ای از حرکات در یک مفصل یا مجموعه ای از مفاصل اشاره دارد. مستقیم به حرکات بدن شما و اینکه چقدر آسان می توانید حرکت کنید، ارتباط دارد.

 انعطاف پذیری ما می تواند در سرتاسر بدن متغیر باشد.

 می تواند با افزایش سن، بسته به شرایط مانند سطح فعالیت های جسمی ، بهتر یا بدتر شود.

 افزایش انعطاف پذیری شما از جهات زیادی مفید است.

 موجب می شود که بدن ما آزادانه تر با گستره حرکتی بیشتری حرکت کند و اجازه می دهد تا ما فعالیت های روزانه خود را راحت تر انجام دهیم.

 ارتقای انعطاف پذیری همچنین می تواند درد عضلات را کاهش دهد و با رها کردن عضلات فاصله گرفته از آسیب دیدن جلوگیری کند.

 استفاده از ترامپولین

 شما میتوانید هر که هستید  انعطاف پذیری خود را به راحتی در خانه خود و بدون هیچ هزینه یا راهنمای حرفه ای ارتقا دهید.

 متن ترامپولین سطح کششی کاملی را به دلیل خاصیت ارتجاعی آن( مانند یوگا و پیلاتس) ایجاد می کند.

 نکته کلیدی انجام دادن کشش های روزانه و مداوم و کوتاه است.

 به خودتان یادآوری کنید که یک شبه ژیمناستیک کار نمی شوید اما نتایج را با انجام کمی از این حرکات در هر روز خواهید دید.

 شما احتمالاً با “کشش ایستا”- انجام دادن یک کشش در هر بار و حفظ آن به مدت ۳۰ ثانیه- آشنا هستید.

 با این حال کشش دینامیک که شامل حرکت است، نیز مفید می باشد. شما حتی می توانید آن را بر روی ترامپولین خود امتحان کنید.

 

– با کمی بالا پایین پریدن ساده، بدن خود را گرم کنید. سپس تمرین های انعطافی- مانند اسکات های  پرشی یا باز کردن پاها در هوا- را در دفعات ترامپولینی خود اضافه کنید.

– سعی کنید که در هر بار بر کشش دینامیکی یک گروه از عضلات تمرکز کنید.

– با یکبار کشش ایستای آرام بر روی مت ترامپولین، تمرین خود را تمام کنید.

بالا و پایین پریدن بر روی ترامپولین

 از آنجایی که مشکل چاقی در جهان به صورت همه گیری در آمده است، بسیاری از افراد به دنبال راه های جذابی برای ورزش کردن هستند که سلامتی آنها را نیز بهبود بخشد.

 علاوه بر آن افرادی که میخواهند تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنند‌، مشتاقانه ورزش کردن در همه سنین نیز به برنامه های تمرینی مبتنی بر ترامپولین روی آورده اند که به آنها برنامه‌های ریباندی نیز می گویند.

 کاملاً مشخص است که انجام دادن برنامه های ورزشی ریباندی ترامپولین، راه های عالی برای برگشتن به سایز ایده آل و سالم هستند اما آیا می‌دانستید که این ورزش ها همچنین می توانند تراکم استخوان شما را بیشتر کنند، بدن شما را سم زدایی کنند و سیستم ایمنی شما را  تحریک کنند؟

 بر طبق گفته های Rubin و Bulwer ، متخصصان های کاهش وزن و نویسندگان کتاب “وزن ایده آل امریکا”، پریدن بر روی ترامپولین یکی از بهترین و کاملترین ورزش های غیر هوازی است که شما می توانید انجام دهید، چون پریدن عضلات، تاندون ها و روبات های شما را قوی میکند و نیاز به انرژی زیادی دارد.

 آنها در کتابشان می نویسند ” شتاب، کاهش سرعت و جاذبه،استرس و فشار مثبتی را بر روی استخوان های شما وارد می‌کند که منجر به تراکم استخوان  بالاتر میشود”.

 تراکم استخوان بالاتر به استخوان های قوی تر و احتمال شکستگی کمتر مرتبط است بخصوص برای کودکان در افراد مسن بسیار مهم است.

 بدن های در حال رشد از فعالیت‌ و تمرینات با وزنه سبک که ترامپولین ایجاد می کند، نفع می برد.

 نویسنده کتاب” بازگشت به سلامتی بهتر”،Bruce Fife، بیان می کند که تمرینات تحمل وزن، مانند بالا و پایین پریدن بر روی ترامپولین، به حفاظت در برابر پوکی استخوان در سنین بالاتر کمک می کند- یک شرایطی که در آمریکا رو به افزایش است.

 او میگوید “ورزش بازگشتی یا ریباندی کارآمد ترین و موثرترین شکل ورزشی است که توسط انسان طراحی شده است.(زیرا)، نه تنها عضلات را قوی می کند بلکه هر سلول تکی بدن، عضله و هم غیر عضله را قوی میکند”

منبع تصویر شاخص:sirantrampoline.ir

Loading

اشتراک گذاری :

Loading

سایر پست ها

سوالی دارید؟

با شما تماس میگیریم