چسب کنزیوتیپ چیست؟چه فوایدی دارد؟ و چگونه باید استفاده شود؟

چسب کنزیوتیپ 
5/5 - (1 امتیاز)

چسب کنزیوتیپ 

امروزه بیشتر از 50 برند مختلف از کنزیوتیپ ها در بازار موجود است،اما تولید اصلی که به نام چسب کنزیو یا چسب پارچه ای کنزیو شناخته میشود، که برای اولین بار در سال 1970 توسط دکتر کنزو کیس ، که یک متخصص طب مفصلی اهل ژاپن بود طراحی و ساخته شد.دکتر کنزو به چسبی نیاز داشت که بتواند یک سطح حمایتی برای ورزشکار بوجود آورد بدون اینکه محدودیتی که چسب های سنتی برای ورزشکار بوجود می آورد، بوجود آورد.

کاربرد چسب کنزیوتیپ چیست؟

اگر بازی های والیبال یا مسابقات دوچرخه سواری را دیده باشید، شاید چشمتان به این چسب ها خورده باشد.نوارهای رنگی که طبق یک الگوی خاص روی شانه ها ، زانو ها ، کمر و عضلات شکم چسبیده شده اند را دیده اید ، این نوار ها کنزیوتیپ است. کنزیوتیپ یک چسب درمانی است که نوعی حمایت استراتژیکال برای بدن ، درد کمتر ، کاهش تورم و بهبود عملکرد را برای ورزشکار بوجود می آورد. گزارشات نشان داده است که این چسب ها میتواند اثربخش باشند اما نیاز به تحقیقات بیشتری است تا بتوان به قطعیت گفت که این چسب ها چه کارهایی میتواند بکند یا نمیتواند بکند.

تیم علمی فروشگاه ورزشی رگنا مقاله ای برای شما تهیه کرده که نحوه استفاده متخصصان ورزشی و جسمانی از این چسب ، فواید آن ، راهکارها و هرچه باید در مورد این چسب بدانید را بررسی میکند.

چسب کنیزیولوژی یا کنزیوتیپ چگونه کار میکند؟

کنزیوتیپ خاصیت کشسانی زیادی دارد، که دکتر کیس آن را از ترکیب کتان و نایلون ساخته است. این چسب به این صورت طراحی شده که کشسانی پوست را تقلید کرده که به شما کمک میکند از دامنه کامل حرکتی خود استفاده کنید.

جنس چسب

همینطور از نوعی چسب پزشکی تهیه شده است که خاصیت ضد آبی دارد و به قدر کافی قوی است که بین 3 تا 5 روز روی پوست بماند و خاصیت خود را از دست ندهد حتی وقتی که در اثر تمرین تعریق اتفاق می افتد یا از حمام استفاده میشود.

زمانی که از این چسب روی بدن استفاده میشود حالت فنری اندکی دارد که پوست را از بافت زیرین آن جدا میکند و یک فضای میکروسکوپی در بین این دو بافت ایجاد میکند.

ایجاد فضا در مفاصل

یک مطالعه روی 32 شرکت کننده که کنزیوتیپ برای زانوی این افراد استفاده شد نشان میدهد که ، کنزیوتیپ فضای مفصل زانو را افزایش میدهد. منابع معتبر در یک مطالعه دیگر نشان داد که کنزیوتیپ حتی فضای مفصل شانه را نیز افزایش میدهد. همینطور این منابع نشان دادند که این فضای ایجاد شده بسیار اندک است و کمک میکند که سوزش و تحریک در مفاصل کاهش پیدا کند. ممکن است علامت های درد را تغییر دهد.

بعضی از درمانگران معتقدند که کنزیوتیپ اطلاعات گیرنده های سیستم عصبی که وظیفه پیام رسانی درد در بدن را دارند را تغییر می دهد.

دکتر مگان اسکولی این مساله را به این صورت بیان میکند:”تمامی بافت های بدن مثل پوست ، بافت های همبند ، لایه فیبری و عضلات گیرنده های حساسی هستند که درد ، تغییرات دما و لمس کردن هارا احساس میکنند.

“به گفته دکتر اسکولی”:این گیرنده ها با هم همکاری میکنند تا مغز را تحریک کرده که بفهمد بدن در چه حالتی قرار دارد و چه کاری انجام میدهد.کنزیوتیپ باعث میشود که فشار از روی بافت زیرین پوست برداشته شود . حذف فشار باعث کاهش تراکم در این بافت شده و سیگنال هایی که به مغز میرود را تغییر میدهد.زمانی که مغز سیگنال متفاوتی دریافت کن پس قاعدتا پاسخ متفاوتی خواهد داد.

نقاط ماشه ای مثال خوبی است.درمانگران از کنزیوتیپ استفاده میکنند تا پوست را از این کشش جدا کند، که به عنوان گره های عضلانی شناخته میشوند.زمانی که تراکم از این محدوده برداشته شود گیرنده های درد پاسخ جدیدی به مغز ارسال کرده و گرفتگی ایجاد شده در نقاط ماشه ای کاهش پیدا میکند.

یک مطالعه در سال 2015 نسان میدهد که در افرادی که از کنزیوتیپ استفاده کردند ، درد نقاط ماشه ای کاهش پیدا کرده و انعطاف پذیری افزایش پیدا میکند.

ممکن است گردش خون و مایعات در بدن را بهبود ببخشد

اگر آسیب دیده اید ، کنزیوتیپ میتواند گردش خون را بهبود ببخشد و التهاب و تورم را در ناحیه آسیب دیده کاهش دهد.

یک مطالعه در سال 2017 نشان میدهد که کنزیوتیپ میتواند باعث بهبود گردش خون در پوست شود ، همینطور میتواند باعث بهبود گردش مایع لنفی شود.مایع لنفی بیشتر آب است ، اما شامل پروتئین ، باکتری و دیگر مواد شیمیایی است.سیستم لنفاوی ببه صورتی عمل میکند که تورم ها و التهابات بدن را تنظیم میکند.

در مورد استفاده از چسب کنزیوتیپ نظریه ای وجود دارد ، که یک فضای زیرجلدی بیشتری ایجاد میشود. که باعث میشود فشاری که منجر به ایجاد حرارت در این فضای زیر پوستی وجود دارد تغییر کند. که این تغییر فشار باعث افزایش گردش در سیستم لنفاوی میشود.

مطالعات نتایج مختلفی را نشان داده اند، در دو مطالعه اخیر ، استفاده از چسب کنزیوتیپ در رفع مشکلات زنانی که بخاطر سرطان سینه تحت درمان بوده اند یا افرادی که عمل پروتز زانو داشته اند اثربخش بوده است.

تغییر در گردش های لنفاوی به کمک چسب کنزیوتیپ میتواند منجر به بهبود سریعتر کبودی ها شود.

اگرچه از طرف افرادی گزارشاتی دریافت شد که بعد از جدا کردن کنزیوتیپ از ناحیه ای که کبود شده بود ، ناحیه ای که زیر این چسب بوده نسبت به قسمت های دیگر تغییر رنگ داده است که یک سری از مطالعات این مساله را تایید کرده اند.

چسب کنزیوتیپ برای چه استفاده میشود؟

درمان کردن آسیب ها

درمانگران در بعضی مواقع از کنزیوتیپ در افراد آسیب دیده استفاده میکنند. سازمان درمان آمریکا گزارش میدهد که چسب کنزیوتیپ اگر به همراه دیگر روش های درمان استفاده شود میتواند بهترین نتیجه را داشته باشد.

“از چسب کنزیوتیپ برای کاهش درد و تورم استفاده میشود”

محافظت از نواحی ضعیف

چسب کنزیوتیپ برای حمایت بیشتر در عضلات و مفاصلی که به آن نیاز دارند استفاده میشود.

اگر از مشکلاتی مثل سندروم پاتلوفمورال ، سندروم ایلیوتیبیال یا تاندون آسیل رنج میبرید ، چسب کنزیوتیپ میتواند به شما کمک کند.

برعکس چسب های سفید درمانی یا چسب های ورزشی ، چسب کنزیوتیپ اجازه میدهد که به صورت عادی حرکت کنید.در واقع بعضی از مطالعات نشان میدهد که میتواند نوع حرکات را بهبود بخشید.مطالعات نشان میدهد که ورزشکارانی که دچار آسیب های عضلانی هستند و از چسب کنزیوتیپ استفاده کرده اند عملکردشان بهبود پیدا کرده است.

باز آموزی عضلات

چسب کنزیوتیپ میتواند به شما کمک کند ، عضلاتی را که در عملکرد خود دچار مشکل شده اند را دوباره باز آموزی کرده و عملکرد آنها به سمت سلامتی ببرید.

برای مثال چسب کنزیوتیپ میتواند در اصلاح وضعیت سر و گردن کاربرد داشته باشد. درمانگران معتقدند که وجود چسب و ایجاد حسی که در آن ناحیه وجود دارد کمک میکند که حرکت موردنظر به درستی اجرا شود. و کنزیوتییپ توجه شما را برای اجرای بهتر حرکات جلب میکند.

افزایش کیفیت عملکرد

بعضی از ورزشکاران از چسب کنزیوتیپ استفاده میکنند تا به بالاترین سطح عملکرد خود برسند و از ایجاد آسیب در رویداد های خاص جلوگیری کنند.

بسیاری از دوندگان هر زمان که بخواهند دوی ماراتون انجام دهند از کنزیوتیپ استفاده میکنند. که بسیاری از این دوندگان کنزیوتیپ را در ناحیه سرینی استفاده میکنند تا به عضله یادآوری کنند که باید کار کند.

مدیریت زخم ها

همچنین باید مدنظر داشته باشید که هیچوقت از کنزیوتیپ روی زخم های باز استفاده نکنید.

اما شواهد علمی وجود دارد که نشان میدهد جای زخم هایی که در طولانی مدت روی بدن مانده اند به کمک کنزیوتیپ بهبود پیدا میکنند.البته فراموش نشود که برای هرگونه درمان با کنزیوتیپ با پزشک خود مشورت کنید.

 

آیا چسب کنزیوتیپ واقعا کارآمد است؟

جواب بسیاری از افراد بله است ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است چیزی که در حال حاضر وجود دارد تناقضاتی است که در مورد این چسب وجود دارد.بعضی از مطالعات تفاوتی بین استفاده از چسب کنزیوتیپ و چسب هایی که صرفا حالت دارونما دارند مشخص نکرده اند. در حال که بعضی از مطالعات تفاوت حداقلی تا متوسط را هنگام استفاده از این چسب نشان داده اند در مقابل آن بعضی از مطالعات نشان دادند که اگر چسب کنزیوتیپ به همراه یک روش درمانی مناسب استفاده شود میتواند بیشترین تاثیر را بوجود آورد.

چه زمانی از کنزیوتیپ استفاده نشود.

بعضی از شرایط وجود دارند که در این مواقع نباید از چسب کنزیوتیپ استفاده کرد، در ادامه این شرایط را باهم بررسی میکنیم:

 • زخم های باز: استفاده از کنزیوتیپ روی زخم های باز میتواند باعث ایجاد عفونت یا آسیب به پوست شود.
 • سرطن فعال:افزایش خون که در اثر استفاده از کنزیوتیپ بوجود می آید در صورت وجود سرطان فعال میتواند باعث رشد بیشتر سلول های سرطانی شود و خطرناک است.
 • دیابت:اگر در اثر دیابت در بعضی از نقاط بدن دچار کاهش احساس شده اید ، کنزیوتیپ میتواند این مشکل را افزایش دهد.

چگونه چسب را روی پوست بچسبانیم؟

هیچوقت فراموش نکنید که قبل از استفاده از کنزیوتیپ حتما با یک متخصص که در این حیطه آموزش دیده است مشورت کرده و از او بخواهید که کنزیوتیپ را برای شما بچسباند.

یک متخصص به شما نشان میدهد که چگونه کنزیوتیپ را طبق الگویی که برای بهبود مشکلی که از آن رنج میبرید بچسبانید.چسب کنزیوتیپ میتواند با الگوهای X ،Y و I چسبانده شود که براساس صلاحدید پزشک و هدف شما این الگوها انتخاب میشوند.همینطور از متخصص خود میتوانید بخواهید که یک بر چسباندن این چسب و جدا کردن آن توسط خوده شما را بررسی کرده تا به بهترین نحو بتوانید آن را انجام دهید.البته باید خاطرنشان کرد که چسب کنزیوتیپ راه حل قطعی نیست و باید در جهت بهبود قدرت و مهارت خود تلاش کنید .تصحیح ریشه مشکل کلید حل آن است.

هنگام چسباندن کنزیوتیپ چند نکته را باید رعایت کنید:

 • محل موردنظر تمیز کرده و خشک کنید، وجود کرم ها و چربی روی محل استفاده میتواند خاصیت چسبندگی آن را کاهش دهد.
 • مطمئن شوید که محل مورد نظر عاری از مو باشد:وجود مقداری کمی مو در محل مشکلی ایجاد نمیکند اما حجم موی متراکم در محل میتواند چسبندگی آن را کاهش دهد.
 • گوشه های چسب را به حالت گرد بچینید اگر چسبی که تهیه کرده اید حالت گوشه ای دارد. زیرا حالت گرد در گوشه های چسب هنگام برخورد با لباس سخت تر و دیرتر کنده میشود و به شما کمک میکند مدت طولانی تری چسب را روی پوست خود نگه دارید.
 • مطمئن شوید که بعد از اینکه برچسب پشت کنزیوتیپ را جدا کردید که دو سر آن از حالت کشش خارج کرده و به حالت اولیه برگردانید زیرا در دو سر چسب نیازی به ایجاد کشش نیست چون این دو سر قرار است چسب را روی پوست نگه دارند. اگر  هنگام چسباندن کنزیوتیپ دو سر چسب را بکشید خیلی سریع تر از روی پوست شما جدا می شود.
 • معمولا حدودا 75 درصد خاصیت کشسانی چسب باید آن را بکشید تا به بهترین عملکرد برسید، چسب را کشیده تا دیگر کش نیاید بعد از آن حدود یک چهارم به حالت اولیه بازگردانده و بچسبانید.
 • بعد از چسباندن روی چسب را کمی ماساژ دهید تا ایجاد گرما در ناحیه باعث فعال شدن چسب شود و به بهترین شکل بچسبد.

 

امن ترین راه برای جدا کردن کنزیوتیپ از پوست چیست؟

اگر چند روز است که کنزیوتیپ را چسبانده اید ، ممکن است خود چسب به آرامی جدا شود . اما در ادامه چند راهکار به شما معرفی میشود که چسب را بدن آسیب زدن به پوست جدا کنید.

 • از کمی روغن استفاده کنید میتوانید از روغن بچه یا روغن زیتون یا کرم استفاده کرده تا چسبندگی چسب کاهش پیدا کند.
 • چسب را به آرامی جدا کنید و آن را یکدفعه نکشید.
 • بعد از آن که یک سر چسب را جدا کردید پوست را به پایین فشار داده و چسب را آرام آرام جدا کنید.
 • هرمقدار که چسب را جدا میکنید به دنبال آن انگشت را رو پوست جلو ببرید.
 • اگر پوست شما آسیب دیده است مجددا از چسب استفاده نکنید و حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

آیا کنزیوتیپ میتواند به پوست آسیب بزند؟

اگر برندهای معروف کنزیوتیپ را خریداری کرده اید مطمئن باشید که از هیچگونه مواد مصنوعی و پلاستیکی که ایجاد حساسیت میکنند در تولید آن استفاده نشده و برای شما ایجاد حساسیت نمیکنید اگر نسبت به این مواد آلرژی نداشته باشید. اما برای اطمینان بیشتر بهتر است برای اولین بار کنزیوتیپ را روی پوست امتحان کنید که مطمئن شوید مشکلی برای شما ایجاد نمیکند.

 

منبع مقاله

 

 

 

 

 

 

 

Loading

اشتراک گذاری :

Loading

سایر پست ها

سوالی دارید؟

با شما تماس میگیریم