تعریف کراس فیت

کراس فیت چیست؟
5/5 - (1 امتیاز)

كراس فيت يك رژيم تمريني است كه توسط گرِگ گلاسمن طي دهه ها ايجاد شده است و شامل اجراي حركات كاربردي (functional movement) با شدت متغير و بالاست. تمامي تمرينات كراس فيت از حركات برگزيده رشته هاي ورزشي از قبیل ژيمناستيك، وزنه برداري، دو، قايق راني و غيره ايجاد مي شود.این رشته ورزشی یک شیوه زندگی با تمریناتی ایمن و موثر و تغذیه ای مناسب است.کراس فیت با هدف سلامتی، کاهش وزن و یا عملکرد بهتر قابل استفاده است و تمرینات این رشته بسیار متنوع بوده و در هر مکانی قابل استفاده است و برای همه، چه کسانی که تازه شروع کرده و چه کسانی که سالهاست در حال تمرین هستند قابل استفاده است. فلسفه اين تمرينات اجراي كار بيشتر در زمان كمتر با شدت بيشتر است .

کراس فیت

درر ورزش كراس فيت چهار مبناي امادگي جسماني وجود دارد که شامل:

١.مبناي آمادگي در هر ١٠ فاكتور امادگي جسماني.

٢.مبناي آمادگي در چالاكي سطح بالا.

٣.مبناي آمادگي از طريق شيوه هاي سوخت و ساز.

٤.مبناي آمادگي در پيوستار بيمار-سالم-وزشكار.

مدل اول امادگي در كراس فيت بر اين اصل استوار است كه ورزشكار مي بايست در تمامي ده فاكتور امادگي جسماني به حد اعلا برسد و امادگي مواجه با هر نوع فعاليت بدني غير قابل پيش بيني رو داشته باشد اين فاكتور ها عبارتند از : استقامت قلبي عروقي، استقامت عضلاني، قدرت، انعطاف پذيري، توان، هماهنگي (توانايي تركيب الگوهاي حركتي براي اجراي يك حركت)، چابكي، تعادل و دقت (توانايي كنترل حركت در يك جهت خاص با شدت مشخص)پیشرفت در استقامت که این فاکتورها با تمرین بدنی (training) رخ خواهد داد.تمرین به فعالیتی اشاره دارد که تغییراتی قابل مشاهده در شرایط ارگانیک بدن فراهم آورد. در مقابل آن پیشرفت در هماهنگی، چابکی، تعادل و دقت با تمرین مهارتی ایجاد می شود. تمرین مهارتی به فعالیتی اشاره می کند که تغییرات در سطح عصبی ایجاد نماید.

کراس فیت

مدل دوم امادگي در كراس فيت:

اساس و نیاز این مدل بر این پایه استوار است که آمادگی بر مبنای اجرای خوب هر حرکتی که لحاظ شود استوار است.مثال آورده شده به قیفی اشاره می کند که در آن تعدادی تمرین متنوع وجود دارد. در اين مدل اعتقاد بر اين است كه مكانيزم خاصي براي تمرين وجود ندارد و ميزان امادگي هر فرد در مقايسه با ديگران بر این پایه انجام ميشود که ورزشكار بايد براي اجراي همه حركات آمادگي داشته باشد. در این تمرينات ورزشكار نباید به تكرار، ست، استراحت بين ست ها، ترتيب تمريني، زمانبندي و … وابستگي داشته باشد به شكلي ديگر از تمرينات مانند طبيعت، غير يكنواخت و غير قابل پيش بيني باشد.

مدل سوم آمادگی در کراس فیت:

سه روش تامین انرژی در انسان وجود دارد.این سه روش با نامهای فسفاژن، گلیکولیک (لاکتات) و اکسیداتیو (هوازی ) شهرت دارند.روش اول در فعالیتهای با بالاترین شدت که نهایتا در 10 ثانیه به اتمام می رسد.روش دوم در فعالیتهای نسبتا شدید به کار می رود که طی چند دقیقه کوتاه به پایان می رسد. روش سوم برای فعالیت های با شدت پایین موثر است که مدت آن ها می تواند تا ساعت ها به طول انجامد.

در کراس فیت عقیده بر ارتقا هر سه راهکار به دست آوردن انرژی است.تعادل اثرات هر سه روش مشخص خواهد کرد که ما چگونه می توانیم در مواجه با تمرینات هوازی و توانی عکس العمل نشان دهیم.

مدل چهارم و آخرين تعريف امادگي از ديدگاه متخصصان كراس فيت:

اين ديدگاه اهميت زيادي داشته و بر ايمني بدن تاكيد مي كند. شاخصه هاي تاثير گذار در سلامت انسان مي تواند در يك پيوستار از حالت بيماري به سلامت و نهايتا به امادگي جسمانی تغيير نمايد. براي مثال فشار خون فرد در حالت بيماري ١٦٠/٩٥ میلی متر جیوه، در حالت سلامت ١٢٠/٧٠ میلی متر جیوه و براي يك ورزشكار ورزيده ١٠٥/٥٥ مي باشد. اين ویژگی در تراكم استخوان، تري گليسيريد(نوعی چربی در خون)، توده عضلاني، انعطاف پذيري و موارد مشابه نیز صدق می کند.

جمع بندی کلی:

مدل اول سعی فرد را در برابر با سازگاری فیزیکی عمومی ارزیابی می کند. مدل دوم وسعت و عمق را اجرا می کند و سومین اندازه گیری زمان، توان و پیوستگی سیستم انرژی را بررسی می کند. چهارمین مدل بر سلامت فرد استوار است.

Loading

اشتراک گذاری :

Loading

سایر پست ها

سوالی دارید؟

با شما تماس میگیریم